Световноизвестната фотографка Елина Кешишева пристига от Париж, където живее и работи, за да открие своята втора самостоятелна изложба „Лета“ в „Квадрат 500“ на 24 юни от 18 часа. Тя е част от 13-ото издание на „Майстори на фотографията“ на фондация „Мусиз“.
Елина Кешишева е главен фотограф на френското модно списание Marie Claire, автор е на настоящата кампания на модна къща Dior, снимала е за редица корици на различни издания едни от най-известните личности в света. Сега само няколко месеца след големия успех и положителни реакции към нейните първи блокбастър кампании за Dior, Кешишева подканва зрителя в изложбата „Лета“ да насочи мислите си навътре към себе си, да потъне в забрава и да чуе своя вътрешен глас.
Лета е нимфата на забравата, с която в древногръцката митология се свързва една от реките в подземния свят. Душите пият от водите на Лета, за да забравят земния си живот. Широкоформатните произведения са заснети на филмова лента на естествена светлина, за да уловят цветовете – синьото, червеното... Снимани са сред природата по време на пандемията близо до Париж. Героините са като антични статуи, амазонки, жени без възраст и с прекрасни тела.
Чуйте повече в звуковия файл.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg