Всяка четвърта неделя в "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" звучи рубриката "Усмивки от старите радиоленти". В поредното ѝ издание отново можете да чуете един от популярните радиогласове, съхранен в старите ленти на "Хумор и сатира", Радиотеатъра и в Златния фонд на БНР, и да се спомните за писателя и драматурга, белязал с присъствието си облика на българската литература от средата на ХХ век и показал, че хуморът е сериозна работа.
Мирон Иванов – талантлив писател и магнетичен човек.
Сухите факти не могат да покажат дори и малка част от истинската същност на тази обаятелна личност. Те могат да кажат например, че на 1 юли 2021 г. се навършват 90 години от рождението му. От тях можете да научите, че първите му разкази и фейлетони са отпечатани във вестник "Стършел" през 1950 година.
Фактите могат да кажат, че Мирон Иванов е бил редактор във "Вечерни новини", след това в "Труд", а накрая в "Стършел". От тях можете да разберете, че той е изключително плодовит автор на стотици фейлетони, хумористични повести, гротескови романи, сатирични разкази, комедии, скечове, радиоспектакли. Но за да разберете, че Мирон Иванов бе и чудесен разказвач, трябва да чуете него самия.
В "Усмивки от старите радиоленти" звучат откъси от участия на Мирон Иванов в различни радиопредавания и от запис на срещата му с читатели в Благоевград, а също и откъси от радиопиесите му "А утре пак", "Лихвите на панталона" и "Случка в ЦИП-а", както и от спектакъла на "Хумор и сатира" "Кажете го на шапката ми".
Чуйте в звуковия файл.
Снимки – личен архив ФБ профил на Мирон Иванов
Пропагандата е навсякъде около нас. Знаем го, разбираме го, но често неволно ѝ се поддаваме. Социалните мрежи правят ситуацията още по-сложна. Алгоритъмът ни се превръща в балон, захранван само с информацията, която искаме да чуем и видим. Истината и лъжата образуват объркваща амалгама и стават все по-неразличими една от друга. Това, че..
SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници. Темата тази година е Radical Imaginations,..
Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени..
"– Нямам представа какво смятате да правите – каза Пипи. – Но лично аз не бива да мързелувам. Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време. – Какво каза, че си? – недоумяваше Аника. – Нещотърсач. – Какво е това? – попита Томи. – Ами човек, който търси неща! Какво друго би могло да бъде – каза Пипи, докато събираше с..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в Софийския университет, специалност "Журналистика и медии". Гледаме я в театъра, слушаме я в новините на програма "Христо Ботев", а в "Нашият ден" разговаряме с нея за сцената, любовта и..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg