Отново се намираме в изборна ситуация. И отново в тази ситуация се вижда много ясно разграничените на отделните общности в нашето общество. И още по-лошо непримиримото отношение и липсата на каквато и да било емпатия между отделните общности.
Темата коментира Ивана Мурджева в “Нашият ден“:
“Защо ставаме общество на много силно разделение. Не само по отношение на начина на живот и на икономическите възможности, но и по отношение на това да не се възприемаме в своята различност по някакъв цивилизационен начин.
Струва ми се, че в дъното на това обстоятелство, което възприемаме от върха на неговия мъничък айсберг, това, което наричаме “общество на разделение“, което не приема различностите във всякакви техни изражения, в дъното на всичко това стоят неравенствата, които дават един изключително парадоксален психологически ефект върху поведението на хората.
При много висок индекс на неравенства в едно общество отделните групи са склонни да възприемат всички останали социални групи като потенциален източник на техните неблагополучия.
Повече отколкото да изследват обществото от гледна точка на неравенствата, в което са поставени те. И това да е причината за техните неблагополучия, нисък социален статус, усещане за житейско нещастие и т.н.
Неравенствата не са само графика, не са само индекс и цифра. В крайна сметка те успяват да повлияват върху нашето обществено поведение и най-вече да формират нашите нагласи по отношение на другия до нас.
Във всеки един момент, когато ние сме изправени срещу това да не приемем другия, да отречем напълно неговата теза, да го лишим от възможността да изразява своето мнение, защото то по някаква причина не съответства на нашата нагласа. Хубаво е да се замислим дали това не е резултат от състоянието на неравенство, в което ние живеем, и естествената ни съпротива срещу несправедливостта, която отчитаме, но много рядко признаваме вербално и най-вече много рядко анализираме."
D-index
Още един индекс изследва неравенствата. D-index, който изследва неравенствата в три техни компонента. Казвайки, че реализацията на човек зависи от три фактора – обстоятелства, степента на образование и възраст.
Според този индекс в страни с много висока степен на неравенства, икономики в преход, в състояние на криза възможността за житейска реализация на всеки отделен човек е в много силна зависимост от обстоятелствата.
Този D-index е много интересно да бъде проследен в една скала на Световната банка, която наистина включва държави, които са се намирали в състояние на криза, т.нар. развиващи се икономики.
България също е включена в тази група, но интересното е, че при изследването България показва известно различие от останалите държави.
Отново имаме превес на обстоятелствата, но сякаш има едно изравняване между обстоятелства и степен на образование. И изключително тънка, почти невидима линия за възрастта."
Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е един..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg