Православната църква почита днес паметта на Светите равноапостоли Петър и Павел, наричани първовърховни първопрестолници и вселенски учители заради разпространението на Божието слово.
Празникът се свързва с жътвата, първите плодове, младите животни и съборите по места.
Днес официално е Ден на занаятчиите и празник на много български градове, сред които Белоградчик, Етрополе, Лясковец, Павликени и Своге.
Повече от 300 хиляди българи празнуват имен ден.
Темата коментира в “Нашият ден“ Ана-Мария Кръстева, водеща на предаването “Благовестие“ по програма “Христо Ботев“:
“Простият рибар от Витсаида Галилейска - Петър и фарисеинът, гонител на Христос - Павел, толкова различни по произход и обществено положение, са обединени в честването на 29 юни заради ревностното им следване на Сина Божи до последен дъх.
Очевидец на дейността на Спасителя, изповядал го като Син на Живия Бог, Петър на три пъти се отрича от Него, но благодарение на искреното си разкаяние получава от Христа трикратно опрощение и право в продължение на 30 години да проповядва по света Неговото благовестие.
През 67 г. загива в Рим, разпнат надолу с главата, смятащ себе си недостоен да умре като Учителя си.
Един от най-ревностните гонители на последователите Христови – Павел, с еврейско име Савел, удостоен да се докосне до славата Божия се превръща в най-вдъхновения разпространител на Христовото благовестие.
Неговите послания до поместните църкви са първи образец за защита на вярата, не загубили силата си и до днес. Като римски гражданин е посечен с меч в същата година, в която е убит св. ап. Петър.
Тези първовърховни апостоли са надежда и упование и на днешните свещенослужители, защото Св. Писание не е прикрило и техните слабости.“
Чуйте Ана-Мария Кръстева от звуковия файл.
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg