Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 21-27 юни

Снимка: nationalgallery.bg

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 21 – 27 юни. Това са някои от акцентите в предаването от 27 юни:

В поредицата "Майстори на фотографията" българската публика е виждала фотоизложби на легенди като Вивиан Майер, Арнолд Нюман, Джоел Майеровиц, Улай, Брайън Адамс, Бен Ритър. 13-ото издание на платформата представя първото българско име – Елина Кешишева. Елина, която от 25 години живее и работи в Париж, снима за най-големите френски списания и прави пробив в модната индустрия, заснемайки настоящата кампания на модна къща DIOR. Фотографиите в изложбата й "Лета” (Léthé) са заснети върху широкоформатна филмова лента на естествена светлина, за да се уловят най-точно цветовете. Кадрите са направени по време на пандемията, близо до Мемийон във Франция, край близката река. “Лета” може да бъде видяна до 1 август в "Квадрат 500".

До 15 юли галерия "Астри" представя изложбата на Стилияна Узунова “Градът”. През 2019 българската художничка спечели конкурса на СБХ и замина за Париж в Сите дез Ар, международна резиденция за артисти в сърцето на града. Точно градът, точно Париж, е темата на изложбата, но погледът е особен, интерпретацията е екзистенциалистка.

На 22 юни в Националната библиотека поетесата Аксиния Михайлова представи новата си стихосбирка „Изкуството да се сбогуваш“.

На 18 юни в Художествената галерия в Балчик бе открита изложба с произведения от всички 20 издания на пленера „Художници. Балчик. Любов - Среща на европейски морета“, провеждан ежегодно в Балчик. Изложбата под надслов „Видими следи“ може да бъде разгледана до 18 юли.

Между 3 и 21 юли ще се проведе 15-ото издание на платформата „Световен театър в София“. Събитието се организира от фондация VIA FEST съвместно със столична община.

Новият игрален филм на режисьорското дуо Мина Милева и Весела Казакова, „Жените наистина плачат“ започва пътя си със световна премиера в конкурсната програма „Особен поглед“ на фестивала в Кан. Във филма освен трите сестри Казакови играят Йосиф Сърчаджиев и Мария Бакалова, а историята се върти около житейските дилеми на няколко поколения жени. В момента текат последните дни от постпродукцията на филма във Франция.

На 27 юни започна 22-рото издание на летния фестивал на Театрална работилница „Сфумато“ „Малък сезон 2021“. Предстоят 9 фестивални дни, в които пространствата пред и около сградата на театъра ще се превърнат в сцена за пърформънси, концерти и четения на пиеси, театрални и танцови спектакли, създадени специално за локациите си от десетки млади творци с подкрепата на театралната работилница

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50