Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диви животни и къде да ги намерим

Снимка: Rawpixel

Фотографията на диви животни е прекрасен начин да се доближим до дивия свят и да запечатаме невероятни моменти. Но това далеч не е толкова просто.

Снимането на животи в естествената им среда изисква различни умения и подходи.

Макрофотографията, като част от снимането на диви животни е една от най-популярните не само сред професионалисти, така и сред любители. Чудото на природата, скрита в малкото, може да разкрие изумително прагматичната естетика на природата.

Не на последно място фотографията на неопитомена фауна помага изграждането на хармонична и пълнокръвна връзка с природата.

„Живот на фокус“ е част от летните събития на „Рацио“, което ще се проведе на 6 юли с вход свободен в „Кино Кабана“. В него участват Ивайло Зафиров, натуралист по образование и по призвание и част от природозащитната общност. С фотография на диви животни се занимава по-сериозно от 2005-2006 г. Водил е редица фотопленери и семинари по фотография на диви животни. Има и серия от авторски изложби.

Другият лектор, Асен Игнатов, работи като асистент в Националния природонаучен музей – БАН. Има научни интереси в областта на орнитологията и опазването на природата. Рисува и снима дивата природа. Голяма част от рисунките и снимките му са публикувани в различни издания – книги, списания, интернет страници, а оригиналите са в частни колекции. Специализиран водач на туристи от чужбина с подчертан интерес към богатото биоразнообразие и история на България.

Чуйте повече за събитието от Никола Кереков от „Рацио“, който разказва какво ни дава фотографията на диви животни и с Асен Игнатова, който разказва за това как рисуването и фотографията влизат в симбиоза с научните занимания.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Познават ли новородените майчиния си език?

Бебетата разбират майчиния си език още преди да се родят – Никола Кереков запознава слушателите на рубриката "Науката не спи" с научните доказателства за този феномен. Съветите да се говори ясно и разбираемо на бебето, докато то все още е в майчината утроба, не са безпочвени. Екип от френски учени доказва, че бебетата се раждат с езиково..

публикувано на 25.06.24 в 13:05

За чувствителните новини, кадри, данни и романи

Не е рядко явление родни думи и словосъчетания или добре познати заемки да се сдобият с ново значение, пряко внесено от чужд език и това очаквано предизвиква неразбиране, дори недоразумения. Както например модното "адресирам проблем", което по лични наблюдения се използва за "разглеждам", "поставям на обсъждане", "насочвам вниманието към", че дори..

публикувано на 25.06.24 в 12:14
Проф. Арман Постаджиян

Сърцето – най-важният и сетивен орган

Заглавието на настоящата ни ефирна среща вероятно ще бъде прието от кардиолозите, но едва ли с него ще се съгласят офталмолозите и други представители на лекарската гилдия. Това не е особен проблем, защото нашият екип само изостря сетивата за значимите здравни теми. В поредния брой на седмичното издание "За здравето" гостува проф. Арман..

публикувано на 25.06.24 в 11:45
Трифон Попов

Еврика! Успешни българи: Трифон Попов

Трифон Попов е студент 5-и курс в Медицинския университет в София. Той е носител на тазгодишната награда "Студент на годината – 2023", която му беше връчена през месец март. Но също така Трифон Попов се занимава с научни изследвания, с доброволчество, член е и на Асоциацията на студентите по медицина в София. Казва, че медицината е необятна наука,..

публикувано на 24.06.24 в 17:00

"SOS детските селища" – у нас и по света

Интересна беше отминалата седмица за страната ни. Като изключим новините около НС и политическите партии, в края ѝ се проведоха и две събития – 17-ия прайд на ЛГБТИ общността и Похода на християнското семейство. Последният ѝ ден, обаче, мина някак незабелязано. А в далечната вече 1987 г. той беше обявен за Международен ден на "SOS Детските селища"...

публикувано на 24.06.24 в 16:05