Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 425

Науката на изкуството или драмата на комедията

Иван Панев и Емил Янев (от ляво надясно)
Снимка: Калина Станева

В епизод 425 „Трамвай по желание“ среща своята публика с актьора Иван Панев, една от актуалните звезди на Сатиричния театър „Алеко Константинов“.

Роден и отрасъл в Стара Загора, Иван застава на решаващ житейски кръстопът малко преди да влезе в казармата. От една страна, е увлечен по философията, голямата му страст са физиката и астрономията, а удоволствие му носят сценичните изяви. Решението е взето и момчето поема към физиката, но, пристигайки за кандидатстудентски изпити в София, се изкушава да експериментира на кой кръг ще го скъсат на приемните изпити във ВИТИЗ. Оказва се, че талантът за сцената е повече от очакваното и кандидатът е приет при шанс 1:125 спрямо останалите участници в прослушванията. Така Иван Панев попада в класа на Мастъра Стефан Данаилов и това предопределя целия му живот.

Нататък обратите в кариерата го съпътстват неотклонно. След тригодишна актьорска проба в Димитровградския драматичен театър, експериментаторът прави рязък завой и се озовава по обява на сцената на ДМТ “Ст. Македонски“, където изкарва цели 18 години и описва професионалната си певческа кариера като тежък физически труд.

Успоредно с това, актьорът използва всяка възможност за участия в киното и телевизията, като особено паметни остават участията му в сериалите „Хайка за вълци“ и „Домашен арест“. В крайна сметка привличането на класическия театър надделява и в последните години Иван Панев е сред най-ярките звезди на Сатиричния театър.

Зад тази фактология обаче стои необикновена личност, с оригинали възгледи и разсъждения върху изкуството, науката и живота. В това ще ви убеди епизод 425, озаглавен от самия него „Науката на изкуството или драмата на комедията“.

Чуйте предаването от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Гецова

Катя Гецова откри юбилейна изложба в "Аросита"

На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..

публикувано на 26.11.24 в 09:33

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50

Програмата DreamUp подкрепя уязвими деца и младежи

Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..

публикувано на 26.11.24 в 08:34

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40