„Всяко събитие, лице, мирис, цвят“. Това е може би най-краткото определение за книгата на Йосип Ости „Учител по любов“, но с добавката „от детството“. Поетът разказва за детските си години – от времето, което помни едвам и откъслечно, до времето, когато вече пораснал, загубва своята обичана баба. Впрочем семейният роман-мозайка, както е определен жанрово още на корицата (художник Капка Кънева), започва и завършва с истории, свързани с тази баба, която го е отгледала.
Тъжни и смешни, разказите в книгата съставят интересната картина не само на детството на Йосип Ости в Сараево, но и разкриват на днешния читател един отишъл си вече свят, в който героят им израства. Вече нито детството е същото, нито бабите, нито самото Сараево, но духът на онова време – времето след Втората световна война, с разместването на пластовете в обществото, с репресията срещу инакомислещите, с недоимъка, се усеща безпогрешно.
Въпреки че пише с мекота, носталгия и любов за детството си, което съвсем не е безоблачно, поетът успява да пресъздаде и цялостната картина на следвоенните години в ярки образи със запомнящ се колорит. Неговият поетичен талант естествено проличава и в прозата му. Това не са просто спомени, а разкази, в които още веднъж се убеждаваме в литературното майсторство на Йосип Ости.
За съжаление известният поет напусна този свят буквално преди дни – на 26 юни, но „Учител по любов“ и стихосбирките му остават, талантливо претворени от Людмила Миндова на български. „Тази творба, пише тя за „Учител по любов“, наред с поетичните книги „Младенци“ на Томаж Шаламун и „Град и дете“ на Алеш Дебеляк, е сред най-забележителните съвременни образци в словенската литература, посветени на необятното чудо на детството“.
Чуйте преводачката Людмила Миндова.
Той играе своите роли в едноактната пиеса живот и разказва весело-тъжно за своето битие на сцената и извън нея. Първо 40 години като част от трупата на Хасковския драматичен театър, а сега и в книгата си "1983. Театрален роман". 1983-та всъщност е годината, в която актьорът Стефан Цирков попада под Ямача. Театърът е изкуство на саморазголването –..
Подлезът до автогарата в Габрово вече няколко месеца е ново артистично пространство и габровци го наричат "Подлезът на изкуството". Причина за това е футуристичната триизмерна инсталация на Невена Екимова, която е изработена от осем хиляди различни по размер бракувани метални кутии, дарени за проекта от фабрика в град Попово. Повторното използването..
Тялото е перфектният инструмент – за изразяване, за любов, а някъде там явно и за война, но най-вече за живот. То говори, премълчава, предизвиква, танцува. То понася, не издържа, винаги е на ръба, а и често много далеч от него. То е наше, а ние сме него. Едва ли има човек, който е гледал филми като "Мръсни танци", "Флашданс", "Божествени..
В последния си за годината епизод 572 "Трамвай по желание" отправя научно-романтичен поглед към космическия театър. По създала се вече традиция гост в закриващия за 2025 г. спектакъл е астрономът доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски". Популярният астроном дълги години използва..
Самото име Тери Пратчет ни потапя във фантастични светове и черен хумор, предизвиква ехидна усмивка и бурен смях. Книгите му са емблематични. За всички, които са разколебани дали да вярват в Дядо Коледа, предлагаме актьорска интерпретация на "Сериозна причина, за да повярваш в Дядо Коледа", най-нежният разказ на маестро Тери Пратчет.
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg