Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи концерти в Линц след локдауна

Брукнерхаус Линц
Снимка: brucknerhaus.at

След осеммесечна забрана на всички концерти и представления, на 19 май в Австрия започна концертният живот, с много ограничения и задължителни маски при летни температури навън. В момента този, който е тестван, излекуван или имунизиран, има правото да посещава концерти и представления при 75% заетост на залите. Уви, при тези условия, предлагането на култура в страната е по-голямо от търсенето. Безброй отложени дати в културния живот от поредния локдаун бяха преместени за края на май и юни. В началото на юли концертният сезон би трябвало да приключи, без обаче наистина да е имало концертен сезон: една истинска драма за творците и организаторите на културен живот в Австрия.

Константин Лифшиц (снимка: Sona Andreasyan/konstantinlifschitz.de)
В звуковия файл чуйте повече за концерта на Константин Лифшиц

Ансамбълът за барокова музика „Ars Antiqua Austria“ (снимка: Brendon Heinst/ars-antiqua-austria.com)
С концертното заглавие „Звук на културите. Антонио Мария Бонончини“ ансамбълът за барокова музика „Ars Antiqua Austria“, с основател Гунар Лецбор, се завърна на сцената на 2 юни в Брукнерхаус Линц след осеммесечно принудително прекъсване. В състава на ансамбъла този път бяха включени две цигулки, виолончело, теорба и орган или чембало. Програмата обхващаше камерни кантати от Антонио Мария Бонончини, изпълнени от чудесното бароково сопрано Мария Ладурнер. Премиерно за Брукнерхаус беше изпълнението на чембаловия концерт от Йохан Адам Шайбл с неизвестна година на създаване и солист чембалиста на ансамбъла Ерих Такслер.


За това премиерно изпълнение бароковият ансамбъл и ръководството на Брукнерхаус Линц благодарят на принц Георг Адам от Щархемберг за предоставянето на нотния материал на чембаловия концерт от Йохан Адам Шайбл от архивите на дворцовата семейна библиотека в двореца на Ефердинг.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20