Колко е сложна работата на логистиците и инженерите на антарктическата ни база на остров Ливингстън, можете да си представите, като знаете как у нас прекъсване на кабел или захранване оставя населени места без ток за часове наред. А какво означава авария в антарктически условия?
Пък и как се живее месеци наред на такова изолирано място, отдалечено на хиляди километри от всяко населено място?
За всичко това става въпрос в събитието на Рацио „На края на света“, на което д-р Стефан Велев ще разкаже за миналото на ледения континент, когато той е бил покрит с разнообразна растителност, сред която са бродили и динозаври. Д-р Албена Атанасова ще сподели опита си на единствен лекар на антарктическата база.
А дни преди събитието, един от инженерите логистици в екипа, Петър Сапунджиев, който отговаря за енергийната система, транспортната техника, инсталирането и поддръжката на всевъзможна научна апаратура, запознава с работата си.
Като полеви асистент, Сапунджиев е бил част от палаткови лагери, където експериментира с преносими соларни системи. Заедно с другите инженери успява да превърне Българската база в една от малкото използващи основно соларна и вятърна енергия.
Той е инженер по електроника, занимава се с алпинизъм и планинарство и е част от няколко антарктически експедиции. Заедно с другите инженери успява да превърне Българската база в една от малкото използващи основно соларна и вятърна енергия и разказва за живота в базата на остров Ливингстън.
Петър Сапунджиев е част и от последната до момента 29-а Българска антарктическа експедиция, която беше отложена заради положителни проби за Covid-19 на част от екипажа на кораба, който трябваше да превози експедицията от Чили до Антарктида. А съставът беше сведен до шестима души, необходими за поддръжката на базата ни „Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън, която нямаше да издържи, ако беше останала необитаема за повече от година на антарктическия климат.
Чуйте Петър Сапунджиев, който разказва какво го кара да се подготвя за следваща експедиция, веднага след като се върне от ледения континент.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg