Колко е сложна работата на логистиците и инженерите на антарктическата ни база на остров Ливингстън, можете да си представите, като знаете как у нас прекъсване на кабел или захранване оставя населени места без ток за часове наред. А какво означава авария в антарктически условия?
Пък и как се живее месеци наред на такова изолирано място, отдалечено на хиляди километри от всяко населено място?
За всичко това става въпрос в събитието на Рацио „На края на света“, на което д-р Стефан Велев ще разкаже за миналото на ледения континент, когато той е бил покрит с разнообразна растителност, сред която са бродили и динозаври. Д-р Албена Атанасова ще сподели опита си на единствен лекар на антарктическата база.
А дни преди събитието, един от инженерите логистици в екипа, Петър Сапунджиев, който отговаря за енергийната система, транспортната техника, инсталирането и поддръжката на всевъзможна научна апаратура, запознава с работата си.
Като полеви асистент, Сапунджиев е бил част от палаткови лагери, където експериментира с преносими соларни системи. Заедно с другите инженери успява да превърне Българската база в една от малкото използващи основно соларна и вятърна енергия.
Той е инженер по електроника, занимава се с алпинизъм и планинарство и е част от няколко антарктически експедиции. Заедно с другите инженери успява да превърне Българската база в една от малкото използващи основно соларна и вятърна енергия и разказва за живота в базата на остров Ливингстън.
Петър Сапунджиев е част и от последната до момента 29-а Българска антарктическа експедиция, която беше отложена заради положителни проби за Covid-19 на част от екипажа на кораба, който трябваше да превози експедицията от Чили до Антарктида. А съставът беше сведен до шестима души, необходими за поддръжката на базата ни „Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън, която нямаше да издържи, ако беше останала необитаема за повече от година на антарктическия климат.
Чуйте Петър Сапунджиев, който разказва какво го кара да се подготвя за следваща експедиция, веднага след като се върне от ледения континент.
Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...
Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg