Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Табаков: Литературата е зла мащеха – царицата на времето

| обновено на 07.07.21 в 14:28
Николай Табаков
Снимка: Личен архив

Писателят Николай Табаков стана третият носител на Националната литературна награда за цялостно творчество „Проф. Димитър Димов“, която Община Ловеч присъжда от 2015 г. насам със съдействието на  Съюза на българските писатели.

Николай Табаков е роден през 1956 г. в село Мандрица, Ивайловградско. Завършил е българска филология в СУ „Св. Климент Охридски”. Основател и доскоро управител на издателска къща „Анубис“. Автор е на романите „Изгубеното поколение”, „Пинокио”, „Няма да е все така”, „Да”, „Византия”, „Ветровете ни мраморни”, „Синята гора“ и други.

Николай Табаков е главен герой в “Нашият ден.

Наградите

"Литературата е и зла мащеха, тя е царицата на времето, тя изчаква, тя е нещо, което пази диета. Изхвърля излишните неща, при нея времето е съдник.

Всички големи замахвания и рекламни трикове не вършат много работа. Наградите не са най-важното нещо, наградата може да я даде само читателят. Всеки жъне това, което си е посял. Самият автор си избира читателя. Може да направи големи тиражи, може да пише бестселъри, еротика, фентъзи, зависи колко иска да бъде популярен.

Но истинската литература, която задава вечните екзистенциални въпроси – кой съм аз, има ли Господ, защо отглеждам децата си – това е литературата, тя изисква повече проникновение и работа, мислене и трупане на лични критерии. Тази литература не е много популярна.

Към наградите, особено в България, трябва да се отнасяме подозрително. Защото така сме си докарали държавичката, че е много трудно да наречеш едно нещо истинско."

Наградата „Проф. Димитър Димов“

"Тук вече е друго нещо. Първо, става дума за цялостно творчество, което си е един човешки живот. Имам 13 книги. Това е време и труд. Но става дума и за Димитър Димов – човекът, който не ляга върху традиции. Той е създател на традициите. Той е абсолютен иноватор в българската литература."

Литературата

"Литературата е такава магия, която не само може да ни проведе напред или назад във времето, да ни даде възможност да подушим мириса на сухи листа и да видим как пада светлината. Тя може да направи читателя съавтор и всъщност го прави. Там е магията. До този момент 400 млн. души по света са чели Толстой, всеки има собствена представа, този читател е демиург – заедно с автора той си е изградил образите, характерите, панорамите – всичко.

Режисьорът има един ракурс – той дава една-единствена гледна точка, а литературата дава 400 млн. Какво богатство, какво чудо и какви изкуство е литературата."

Премиерата на “Синята гора“ – 29 юни в клуб “Перото“

"Радвам се на всяка нова книга. Поне аз вадя книга през 3 или 4 години, което е работа и то сериозна. Поне аз си правя един малък университет всеки път.

Писателите са самотни бегачи на дълги разстояния. За да се получи нещо, се иска голямо седене и голяма работа.

Когато се работи сериозно и човек види крайния резултат – тази радост осмисля живота.

Предопределението

"Упорито се твърди, че Господ е раздал на всеки от нас таланти. Важното е дали ги търсим. Търсенето на себе си е трудна работа. То става чрез културното усилие, наречено “четене“.

Много е трудно да се пише проза, ако човек няма личен опит."

Чуйте Николай Табаков в звуковия файл.


Снимка: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23
Мая Димитрова

Мая Димитрова: През 2013-2014 г. започва руската културна операция в България

Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е  един..

публикувано на 24.05.25 в 09:10
Весислава Танчева

Кметът Терзиев няма друг съюзник освен гражданското общество

Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..

публикувано на 24.05.25 в 08:55
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46