Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подкастът – безвремие за (не)забързания човек

Снимка: pixabay

Ако искате да се убедите, че можете да подчините времето на интересите си, пуснете си подкаст. Вече има немалко български такива, които позволяват на по-нишовото съдържание – разговори за кино, литература и изобщо за изкуство, за бизнес, реклама, технологии, спорт и за каквото още ви подскаже съзнанието – да достигне до хората.

Подкастите на БНР

В световен план подкаст културата е добре развита, а у нас е именно нишово поле, в което всеки може да стъпи, без да последва взрив, а точно обратното – приятно усещане за множество стойностни разговори със запомнящи се личности, които с историите и отношението си към живота ти дават пример и те учат на нещо. А може и да е разговор сам със себе си. Всичко това в неограничено време, с възможност свободно да стриймваш аудиосъдържание и да го подбираш спрямо вкусовете си. И нещо много важно – да го слушаш, а в някои случаи и да го гледаш, когато и както пожелаеш.

„Подкастът не те хваща за гушата“, а те оставя да дишаш свободно в безвремието, което се създава в тези разговори без ограничения. Предаването в интернет надскача злободневността на темите и ти позволява да се водиш от любопитството си – и като водещ, и като потребител. За първото обаче трябва да подпишеш „подкаст сделка“. Тя ти дава свободата да не зависиш от ефир, продуценти и мащабността на екипа, но носи отговорността на автора, който трябва да удържа фронта на всички нива. Интересен факт е, че колкото слушателите, респективно зрителите, на един подкаст да са зависими от твоя подбор на теми и начина на поднасянето им, толкова и ти, като автор и водещ, можеш да зависиш от тях, защото те освен всичко друго биха могли да бъдат и твои спонсори.

Изброеното дотук прави подкаста предпочитана форма за създаване на интернет съдържание. Неслучайно желанието да си направиш подкаст е равнозначно на това да искаш да си основеш банда. Защото отново става дума страст и общи интереси, които обединяват хората.

Подкастът, с всички свои епизоди, а може и броеве, ако предпочитате, представлява не само една картина на времето, в което живеем, той изобразява духа на поколението, което следи съответното съдържание. Или както ще чуете от един от подкастърите, станали част от своеобразния наръчник на „Какво се случва“ за това как да се превърнеш във водещ на подкаст, който умее да води разговор, при това за култура и изкуство, и който вярва в качествата на този формат, т.нар. "асинхорнно радио" или видеопредаване в интернет, е като „пъзел на интересите на една малка извадка на едно поколение в България“. Пъзел, който всеки може да сглоби, както намери за добре.

Почти стана ясно защо е толкова модерно, направо готино, да имаш подкаст днес, но почти. 

Останалото чуйте от събеседниците в „Какво се случва“:

Антон Биров и Темз Арабаджиева, автори и водещи на подкаста „Първа страница“, посветен на книгите, хората и (не)истинските истории; 

Ясен Атанасов, актьор, автор и водещ на видеоподкаста „Ти да видиш“, в който гостуват хора на изкуството; 

Орлин Милчев – Атила, кинорежисьор, рапър и един от авторите и водещите на „2&200podcast“, в който основна тема е живият живот.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07