Получава се така, че изглежда има някакъв консенсус около това, че трябва да се изчегърта ГЕРБ, казва в предаването “Нашият ден“ на БНР доц. д-р Тодор Тодоров, преподавател във Философски факултет на Софийския университет.
"За разлика от протести 2014 г., които произведоха едно разделение. Консолидираха някаква общност, която си беше консолдирана, и произведоха разделение. Сега тези протести сякаш създадоха някакво съгласие между различни групи и партии за това, че Борисов трябва да си замине.
Не виждам нищо друго, това е един много плитък консенсус. Това е единствената обединяваща точка между всичко и всички. От там нататък не е ясно накъде ще се върви и какво ще се прави.
В същото време снощи чух едно такова внушение от страна на ГЕРБ, че само еднопартийните правителства са силни, защото могат да провеждат последователна политика, а всяко коалиционно управление по дефиниция е корумпирано, тъй като означава компромиси, задкулисие и т.н.
В това може да има нещо вярно, но като цяло е фалшиво внушение. В съвременната политика, не само в България, вече е невъзможна ситуация, при която една партия толкова категорично да вземе надмощие, така че да може сама да съставя правителства. Това е новата нормална ситуация в политиката и трябва да свикнем с това.
Партиите трябва да са в състояние да работят в коалиционна атмосфера."
Гласуващият човек
"Предполагам, че някои от избирателите се радват. Все пак има и някои от партиите като Демократична България, които имат очевиден успех. Тя все още е близо до това да надмине БСП.
БСП потъва все повече, устремила се е към дъното. Тя отдавна се отказа от усилието да бъде лява партия, каквато в България в момента няма и това е лошо за нашия политически пейзаж."
Чуйте Тодор Тодоров в звуковия файл.
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg