Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: Не е ясно какво следва след изчегъртването на Борисов

Снимка: БГНЕС

Получава се така, че изглежда има някакъв консенсус около това, че трябва да се изчегърта ГЕРБ, казва в предаването “Нашият ден“ на БНР доц. д-р Тодор Тодоров, преподавател във Философски факултет на Софийския университет.

"За разлика от протести 2014 г., които произведоха едно разделение. Консолидираха някаква общност, която си беше консолдирана, и произведоха разделение. Сега тези протести сякаш създадоха някакво съгласие между различни групи и партии за това, че Борисов трябва да си замине.

Не виждам нищо друго, това е един много плитък консенсус. Това е единствената обединяваща точка между всичко и всички. От там нататък не е ясно накъде ще се върви и какво ще се прави.

В същото време снощи чух едно такова внушение от страна на ГЕРБ, че само еднопартийните правителства са силни, защото могат да провеждат последователна политика, а всяко коалиционно управление по дефиниция е корумпирано, тъй като означава компромиси, задкулисие и т.н.

В това може да има нещо вярно, но като цяло е фалшиво внушение. В съвременната политика, не само в България, вече е невъзможна ситуация, при която една партия толкова категорично да вземе надмощие, така че да може сама да съставя правителства. Това е новата нормална ситуация в политиката и трябва да свикнем с това.

Партиите трябва да са в състояние да работят в коалиционна атмосфера."

Гласуващият човек

"Предполагам, че някои от избирателите се радват. Все пак има и някои от партиите като Демократична България, които имат очевиден успех. Тя все още е близо до това да надмине БСП.

БСП потъва все повече, устремила се е към дъното. Тя отдавна се отказа от усилието да бъде лява партия, каквато в България в момента няма и това е лошо за нашия политически пейзаж."

Чуйте Тодор Тодоров в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30