Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сценарии за развитие на българското земеделие и селските райони

ОСП е съкращение на Обща селскостопанска политика не само за България, а за целия Европейски съюз. Идеята за нея съществува и тя се прилага от 1962 г., като дава възможности за партньорство между селското стопанство и обществото, изграждайки връзки на знание и приемственост в производството на блага. Предвидено е новият програмен период на Общата селскостопанска политика, отложен заради пандемията, да влезе в сила на 1 януари 2023 г.

Именно новата Обща селскостопанска политика е причината учени от Института по аграрна икономика да се заемат с изследване на очакваните промени в селското стопанство на България. 

доц. д-р Божидар Иванов, директор на Института по аграрна икономика

Резултат от това изследване е сборникът „Сценарии за развитие на българското земеделие и селските райони през новия програмен период 2021-2027 г.“, част от изследователския проект АИ 1 към Института по аграрна икономика на тема „Предизвикателства пред българското земеделие и селските райони за прилагането на новата ОСП“ с ръководител доц. д-р Божидар Иванов.

Сборникът обхваща основните сектори на селското стопанство – растениевъдство и животновъдство, като значително внимание се отделя на три много важни неща – на първо място агроекологията, представена от сектора на биоземеделието, самите стопанства и селските райони, които се влияят от развитието на селското стопанство.

гл. ас. д-р Ангел Саров, Институт по аграрна икономикаАгроекологията е и сред важните сектори за Европейския съюз, чиято селскостопанска политика си поставя амбициозните цели за значително увеличаване на процента на биоземеделието, част от по-голямата и амбициозна задача за „позеленяване“ на Европейския съюз, до превръщането на икономиката му в така наречената кръгова икономика.

Възможното развитие на всеки сектор е представено в сборника с пет сценария, като основната променлива е размерът на подпомагане, който стопанствата биха получили. Сборникът е с прогностичен характер и изследванията в него отговарят на въпроси от бъдещето – как ще се развива селското стопанство у нас, как ще се промени броят на стопанствата, на заетостта в тях, но и как ще се промени производителността им при различни нива на финансиране.

За сборника и предизвикателствата пред сектора в България разказват доц. д-р Божидар Иванов, директор на Институт по аграрна икономика, и гл. ас. Ангел Саров, изследвал селските райони и тяхното възможно развитие в следващите години.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

Снимки – личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10