Често казваме, че живеем в нарцистична култура, обсебена от броя лайкове и последователи, които имаме. Нерядко виждаме по улицата хора, които използват телефоните си наместо огледало, за да се полюбуват на образа си, преди да го споделят с публиката. Има обаче разлика между нарцисизма като социална болест и като личностно разстройство.
„Ако попитате един нарцисист как се чувства и той бъде честен с вас, ще ви каже, че се чувства дълбоко неадекватен и неуверен – точно обратното на това, което показва. Той се разяжда от постоянна несигурност и неяснота кой е, а арогантността и самочувствието, което демонстрира, е свръхкомпенсация на вътрешния му дефицит.
Описан по този начин, нарсицизмът добива вид на душевно страдание, но факт е, че сред пациентите ми има повече хора, които идват на терапия, защото са във връзка с нарцисисти, отколкото страдащи от нарцисизъм.“ – казва доктор Браян Шарплес.
„Ти ще живееш, докато не познаеш себе си“, казва слепият прорицател Тирезий на юношата Нарцис, според мита, чийто край всички знаем. И вероятно и в тази част от историята на красивия юноша се таят част от причините нарцисизмът да се поддава трудно на терапия.
Колкото до опасенията, че социалните мрежи засилват потребността ни да бъдем харесвани и одобрявани непрекъснато – засега няма достатъчно данни, които да го потвърдят нееднозначно, но със сигурност не помагат, както всеки с профил в коя да е социалка може да потвърди.
Чуйте разговора с Брайън Шарплес, който открива любопитни подробности за това влияе ли културата върху оформянето на нарцистичен характер, за тъмната триада: нарсицизъм, макиавелизъм, психопатия, а също за това кой е по-податлив на това отклонение – мъжете или жените.
Също така можете да посетите Ratio presents: Narcissism в кино Кабана на 20 юли от 19 часа където доктор Шарплес, който не за първи път е в България, ще говори за природата на нарцистичното разстройство и затова как то се лекува.
В момента д-р Брайън Шарплес е гост-изследовател със стипендия за изследователска дейност в Goldsmiths, University of London и асистент в Chicago School of Professional Psychology. Преди това е преподавал в Pennsylvania State University, Washington State University, както и в Американската школа по професионална психология (American School of Professional Psychology) в университета Аргоси, Северна Вирджиния. Получава докторска степен по клинична психология и магистърска степен по философия от Pennsylvania State University, а постдокторантурата си изкарва в University of Pennsylvania.
Д-р Шарплес има широки интереси в сферата на абнормната психология и психотерапията. Той е публикувал над 40 статии за популярни и по-малко известни разстройства, психодинамична терапия, професионални проблеми и история / философия на клиничната психология. Автор е на три книги „Sleep Paralysis: Historical Psychological, and Medical Perspectives“; „Unusual and Rare Psychological Disorders: A Handbook for Clinical Practice and Research“ и „Psychodynamic Therapy Techniques: A Guide to Expressive and Supportive Interventions“.
Снимки: „Рацио“, Rawpixel
Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...
Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg