Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Растения и хора

Между растенията и хората се изграждат понякога невидими, но изключително силни връзки, които траят с поколения и за които често не си даваме сметка. Дървото, което някой преди нас е посадил, създало легенда в рода, растението, което сме получили като подарък, екзотично растение, което някой някога ни е донесъл от другия край на света – най-често под формата на семена. 

Растенията ни обграждат, ние се грижим за тях и именно тази грижа понякога ги очовечава в нашите очи. Дали като храна, дали с декоративни функции, като поминък на цяла общност, растенията са винаги край нас.

За тези силни връзки говори сборникът „Растения и хора. Приближения към биокултурните връзки“, издаден през тази година след тригодишни изследвания на учени от Институт по фолклористика с Етнографски музей към БАН и Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.

доц. д-р Десислава ДимитроваЕкипът от учени посещава над сто градини в почти цяла България, за да изследва отношенията между растенията и хората както във времеви, така и в пространствен план. Интердисциплинарното изследване се спира на важни култури от различни краища на България, около които общността се обединява и ги чества с различни фестивали. Градините на стопаните предлагат на биолозите и етнолозите разнообразие от растения и подходи към тях.

доц. д-р Петър ПетровЗа проекта и сборника разказват съставителите доц. д-р Петър Петров и доц. д-р Валентина Ганева-Райчева от Института по фолклористика с Етнографски музей към БАН, и доц. д-р Десислава Димитрова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания, която е и координатор за България на движението Slow Food.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.


Снимки – личен архив на доц. д-р Валентина Ганева-Райчева, доц. д-р Петър Петров и доц. д-р Десислава Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палм бийч

Имение със 78 стаи в "гетото" за милионери Палм бийч

Да полетим с Петя Кръстева към Маями и Палм бийч, за да поемем задължителната си доза Витамин Д от бреговете на Флорида. Маями е вторият по големина град в щата Флорида и най-гъстонаселеният мегаполис в тази част на Съединените щати. Околностите му са заети от езера, канали, частично наводнени тропически гори, за които е характерна високата..

публикувано на 31.05.24 в 08:50

Виктор Лилов: Менделеевата олимпиада е сред най-тежките състезания в областта на химията

17-годишният Виктор Лилов покори Международната Менделеева олимпиада по химия в Китай и предизвика фурор в света на научните състезания. "Вече завърших 12-ти клас в Софийската математическа гимназия, от 9-и клас чрез преподавателя си Виктор Толев за запалих по химията, а от 10-и клас участвам в състезания", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 31.05.24 в 08:30

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37