Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво си спомня Веселин Боришев

Веселин Боришев
Снимка: личен архив

Имате ли хубави спомени от последните 20 години? Вероятно ще отговорите утвърдително. А ако въпросът се отнася към спомените от политическия живот у нас? Тогава едва ли... Особено ако не сте от тях, от политиците и техните приближени, едва ли ще искате да си припомняте лицата им, жестовете, думите, лъжите... А трябва, налага се да ги помним, за да не забравим как тъкмо тези хора ограбиха нашия живот. Защото политиката засяга всеки в тази държава и така става наша лична работа. 

Такива и подобни мисли предизвиква книгата на Веселин Боришев „О, спомняте ли си, госпожо“. Книга с много фотографии, подбрани от още повече фотографии, заснети през тези години от Боришев. Всяка от тях е придружена с текст, който в няколко изречения припомня контекста. И от тази минималистична комбинация те стяга гърлото. Уж ги знаеш тези неща, уж физиономиите от снимките са ти познати до втръсване от телевизора, а се задушаваш от това, което четеш и виждаш. Защото, както пише в един от текстовете „тинята пак изплува отгоре“ за тези 20 години, запечатани между фотографията на баба Ванга в ковчега и последната – на линейката с болния от COVID-19. И неволно си припомняш заглавието „Похищението на България“ на Ани-Илковия публицистичен сборник.

Веселин Боришев не губи чувството си за хумор и в подбора на фотографиите, а и в съпътстващите текстове на Светослав Метанов и Емил Тонев се долавя онзи горчив сарказъм, който помага все пак да продължим да дишаме, да опитваме да живеем с достойнство въпреки политическата помия, наречена от писателя Емо Тонев „софтпънк версия на живота ни през последните двайсет години“. Впрочем темата, обединила целия този паноптикум, е „Спасителят“. Чакаме ли го още?  

Чуйте Веселин Боришев.

Снимка – личен архив на Веселин Боришев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адел Екзаркопулос в месеца на Сезарите и любовта

Френският институт посвещава своята кинопрограма през месец февруари на една от най-очарователните актриси в съвременното френско кино – Адел Екзаркопулос, която е номинирана в категорията за " Най-добра актриса " на тазгодишните филмови награди " Сезар " . В навечерието на 50-ата юбилейна церемония на престижните френски..

публикувано на 14.02.25 в 08:05

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30
Георги Илиев, Георги Тенев, Мирослав Христов и Силвия Чолева

Очакваните места в поезията на Мирослав Христов

Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25