Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Аз чета“ и изкуството да се представят книги

Снимка: @azchetacom

Най-голямата българска он-лайн медия за книги и четене „Аз чета“ отбеляза 15 години от основаването си. „Преди 15 години създадох „Аз чета“ в сградата на БНР, когато бях стажант в спортна редакция. Тогава имах по-скоро егоистични цели. Исках да споделям впечатления от книги, които съм прочел. – казва Александър Кръстев, създател на „Аз чета“– Тогава нямаше социални мрежи, поне във вида, в който сега ползваме. В рамките поне на няколко седмици обаче към блога ми се присъединиха толкова много хора, че се образува общност. „Аз чета“ винаги е била по-скоро общност.

Диляна Денева, отговорен редактор на „Аз чета“ и едно от младите попълнения там допълва: „За мен лично каузата на „Аз чета“ е да прави четенето и мисленето модерно. Книгата е много повече от самия текст. Добре е издателствата да представят интересно историята на създаването на книгата.“

„Има напрежение между нашето виждане за начина, по който трябва да  се говори за книги и виждането на някои литературни кръгове у нас. – казва Александър Кръстев– Самоцелното усложняване на езика на критиката капсулира литературата. Има и лоши книги, зле написани и зле подготвени като продукт. Вече признаваме, че книгоиздаването е бизнес, а книгата продукт, но все още не се казва, че всеки иска да печели. Но предлагането на една книга е изкуство.“

Чуйте още в „Какво се случва“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10