На 6 юли в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ с подкрепата на Швейцарското посолство се състоя концерт, обвързан и с честванията по повод 100-годишнината на учебното заведение. „Много съм щастлива, че този концерт ще се състои, защото това е третият път, в който се опитваме да го организираме. Заради ситуацията с Covid ни се наложи да го анулираме два пъти. Първоначално той беше замислен да се проведе през месец март 2020 по случай 50-годишнината на франкофонията. После решихме да го организираме през март 2021 и си казахме, че това ще бъде повод да го обвържем със 100-годишнината на Националната музикална академия. За съжаление пак не се получи заради наложените санитарни правила. Но аз не се отказах и смятам, че намерихме най-подходящия момент за този концерт, защото сме даже по-близо до историческата дата на 100-годишнината на Националната музикална академия и в същото време – до нашия национален празник на Швейцария 1 август!“ – сподели посланичката на Швейцария Нейно превъзходителство г-жа Мюриел Берсе Коен.
Програмата на концерта включваше две творби от Швейцарски композитори и от двама български автори. Емил Джордж Атанасов, Инес Симеонова изпълниха за първи път в България Пиеса за цугтромбон и пиано от Александър Мастранджело, а Гергана Несторова представи за втори път Квадрига от Маргрит Цимерман. Българските произведения прозвучаха в изпълнение на: Николай Желязков – Пет импресии от Марин Големинов, а Филип Филипов, Илина Илиева, Момчил Пандев и Михайл Стефанов предложиха Клавирен квартет от Любомир Пипков.
Документален запис от концерта можете да слушате в предаването „Метроном“ на 29 юли от 19.30 по програма „Христо Ботев“. В звуковите файлове може да чуете интервютата с Гергана Несторова и Нейно превъзходителство г-жа Мюриел Берсе Коен. Благодарности на Снежина Здравкова за превода от френски език.
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните платформи по цял свят от 2 май 2025 г. Заглавието на албума Fay Sings Barbra Streisand Live красноречиво говори, че е в почит към творчеството на легендата Барбра Стрейзанд. Записан е на живо и..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg