Виртуалната реалност оживява в класиката „Риголето“ на Джузепе Верди – в Държавната опера Варна.
120 години от смъртта на Верди Варненската опера отбеляза с „Верди Хеттрик“, три от най-известните му опери „Риголето“ – 20 юли, „Травиата“ – 22 юли и „Трубадур“ – 24 юли. Спектаклите са в рамките на Опера в Летния театър и ММФ „Варненско лято“ 2021.
Първата премиера на „Риголето“ в историята се е състояла на 11 март 1851 г. в Театър Ла Фениче – Венеция, а тази година се отбелязват и 120 години от кончината на великия композитор Верди.
Решението на Държавната опера Варна да допълни сценичния пласт в класиката "Риголето" с 3D мапинг е свързано с идеята за съвременния контекст на посланията и по-богата изразност на сюжетните линии. По своята същност 3D мапингът е интегрирана технология в самата сценография и сценичното пространство, която се излъчва на сцената, с помощта на проектори и екрани, чрез предварително програмирани компютърни програми.
„Риголето“ е нова постановка на талантливата режисьорка от по-младото поколение Сребрина Соколова. Като втори режисьор на големия Кузман Попов, дългогодишен главен режисьор на Варненската опера, тя върви в неговите стъпки, изграждайки свой стил, който надгражда класическите традиции със съвременно светоусещане.
На пулта ще бъде Маестро Григор Паликаров, един от най-добрите български диригенти, с когото Варненският оперен театър обича да работи. В перфектния солистичен състав са открояващите се солисти на Варненската опера Ирина Жекова – Джилда, Валерий Георгиев – Херцогът на Мантуа, и баритонът Пламен Димитров като Риголето.
Как символът на маската и двойствеността на характера в сюжетните линии се допълват от технологиите на сцената, чуйте в разговора на Ангелина Грозева с режисьорката на спектакъла – Сребрина Соколова и 3D мапинг специалистът Тодор Тодоров.
Снимки – Държавна опера Варна"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg