Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитър Вацов: Определена клика е успяла да си присвои държавата

| обновено на 31.07.21 в 20:40
проф. Димитър Вацов
Снимка: НБУ

Защо са подслушвани граждани, журналисти и политици и за какво говори, когато една държава използва такива методи за контрол, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ проф. Димитър Вацов, главен редактор на списание „Критика и хуманизъм“ и професор по философия в НБУ.

Кога една държава подслушва гражданите си

Във всяка демократична държава установяването на подслушване, каквото излиза и в България в момента, е може би върховият политически скандал. Подслушването е симптом, че определена клика е успяла да си присвои държавата за собствени нечестни цели. Това, освен че нарушава основни граждански права, нарушава и личното пространство на гражданите. Личното пространство са мислите на гражданите, те са си техни и когато държавата се намеси в този личен периметър, тя става тотална държава. Заради това и всички тоталитарни държави прибягват до техники на тотално проникване и унищожаване на частната сфера на личността. За съжаление това се случва и у нас.“

Аргументът „преврат“

Такъв аргумент е Путинска логика – всяка съпротива бива обявяване за посегателство срещу държавата. Но нещата са свързани. Разкритията, че у нас има злоупотреби с финансови средства, че няма прозрачни обществени поръчки, показва именно формирането на такава клика, която използва държавния ресурс за свои цели и облагодетелстване и не допуска никого в този свой периметър. Затова те мачкат всяка гражданска съпротива по всякакъв начин, а подслушването е един от начините. Точно както в Русия унищожават опозицията. Помните Навални и как всички протестиращи там бяха обявени за терористи. А у нас чрез подслушването се търсят компромати, които да поставят в подчинение всеки, който не е съгласен с властта.“

Прокуратурата

За съжаление у нас институциите са пленени. Прокуратурата отрича, че е имало подслушване. Бюрото за контрол на СРС-та е казало, че имало 2-3 случая, а министър Рашков казва, че може да покаже данни за десетки случаи. Този скандал трябва да бъде изкаран докрай, това ще е знак, че една система може да се прочисти. Македонците и румънците преминаха през този етап на пречистване. Ние сме едва в началото. Ако не се разплете този път, ще се разплете следващия път, защото, ако Слави Трифонов с неговата партия влезе в някакво съзаклятничество с ГЕРБ и ДПС, няма да се разплете, но това няма да трае дълго. Вече има събудено гражданско общество, то няма да го позволи.“

По какво си прилича дебатът за законното и незаконно подслушване с дебатите: „Имаше бой – нямаше бой на 2 септември 2020“; „Имаше нахлуване – нямаше нахлуване в Президентството“

Приличат си по опита фактите да бъдат скрити, дори и тези факти, които са излезли пред очите на хората. Това е стара властова тактика – да се отрича очевидното, за да се демотивират гражданите. Колкото до законността – законът не е панацея и не оправдава автоматично което и да е действие. През времето на комунизма ние имахме закони и съвсем законно ни управляваше комунистическата партия. Авторитарният режим си беше съвсем законен тогава. И в нацистка Германия се случва същото – всичко е съвсем законно според тогавашните закони на страната. Днес в Русия е същото – режимът е законен, според законите на Русия. 

Лошото е, че българското законодателство допуска такъв произвол. Защото един от ясните индикатори кой е органът, с който държавата упражнява терор върху своите граждани, е това, че Специализираният съд е издал над 70% от разрешенията за подслушване. Това е достатъчно, за да се види, че Специализираният съд е „бухалка“ за терор в ръцете на управляващите. Ето основанието да се иска Специализираният съд и Специализираната прокуратура да бъдат закрити, защото те са законна бухалка за нелегитимни действия на държавата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10

Седмица на университетите в Ямбол

Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..

публикувано на 03.02.25 в 17:30

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в индустриални изследвания и иновации

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, мъжкото безплодие и слънчевите панели , съобщава обществената радио и телевизия RTE . Чрез Програмата за стипендии за изследвания, развитие и иновации в индустрията ще бъдат финансирани изследователи в 22 компании за развитие на индустриални изследвания и..

публикувано на 03.02.25 в 17:20

Спасителната капсула на времето в изкуството на Стела Стефанова

На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..

обновено на 03.02.25 в 13:00
Антон Митов и Михаела де ла Русо

Антон Митов представя: Аржентинското танго на Михаела де ла Русо

Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..

публикувано на 03.02.25 в 12:11