Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Науката като игра и играта като наука – как се преподава атрактивно астрономия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Да заобичаш астрономията или науката като игра. Как се преподават физика и астрономия атрактивно, така че учениците да искат да имат и домашни задачи?

Темата коментира в “Нашият ден“ Никола Каравасилев, който подготвя и олимпийските отбори по физика и астрономия и преподава в едно средно училище в София. Неговата мисия е да увлича децата в различни научни дисциплини, превръщайки науката в игра и играта в наука.

“В нашето училище преподаваме науката по един изключително интересен и увлекателен начин. Всеки път учениците правят някакво практическо занимание. Всичко преминава през това  да видят това, което изучаваме, като опит и експеримент да го прекарат през ръцете си. Като в никакъв случай от това не страда сериозността на изучаването на научния материал.

Това училище е сбъдната мечта и на мен, и на много мои колеги. Такова училище липсваше в България."


Как преминават часовете

"Често ме питат как успявам да преподавам астрономия на малки ученици, които нищо не знаят. Истината е, че те знаят. Много от децата при нас преди това са чели някакви книжки, гледали са образователни филмчета.

Обикновено започвам с предварително подготвена презентация – снимки на обектите, някакво интересно видео, след което се преминава към дискусия.

Поставя се задача изработването на някакъв проект например на тема – планетата Марс или Юпитер. Често тези задачи се поставят дори като домашни работи.

Случи ми се веднъж един от нашите второкласници дойде и ме попита за домашна работа, защото ще му бъде скучно през уикенда."


Какво пречи да се преподава физика и астрономия по този начин

"Че има проблем с материалната база – има. Правят се постъпки в посока на решаването на неговото решаване от страна на Министерството. Има и друго нещо, твърде често самите учители не са достатъчно мотивирани."

Чуйте Никола Каравасилев в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, santabanta.com

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спас Спасов

Спас Спасов: Ние вече сме в автократичен режим и в момента той укрепва позициите си

Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..

публикувано на 12.07.25 в 08:55
Георги Стоев

Георги Стоев: Посланието на ЕК е – ние ви приемаме, защото не искаме да ви дадем на СССР

Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията  създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Стоев , икономист, автор на платформата..

публикувано на 11.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Наследен имот – право на придобиване

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..

публикувано на 11.07.25 в 14:35
д-р Деян Драгиев

Закон за несъстоятелност на физическите лица – ще бъдат ли защитени интересите на гражданите?

Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..

публикувано на 11.07.25 в 12:40

Ако паметта избледнява, дали вината изчезва?

История, памет  и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..

публикувано на 11.07.25 в 12:05