Да заобичаш астрономията или науката като игра. Как се преподават физика и астрономия атрактивно, така че учениците да искат да имат и домашни задачи?
Темата коментира в “Нашият ден“ Никола Каравасилев, който подготвя и олимпийските отбори по физика и астрономия и преподава в едно средно училище в София. Неговата мисия е да увлича децата в различни научни дисциплини, превръщайки науката в игра и играта в наука.
“В нашето училище преподаваме науката по един изключително интересен и увлекателен начин. Всеки път учениците правят някакво практическо занимание. Всичко преминава през това да видят това, което изучаваме, като опит и експеримент да го прекарат през ръцете си. Като в никакъв случай от това не страда сериозността на изучаването на научния материал.
Това училище е сбъдната мечта и на мен, и на много мои колеги. Такова училище липсваше в България."
Как преминават часовете
"Често ме питат как успявам да преподавам астрономия на малки ученици, които нищо не знаят. Истината е, че те знаят. Много от децата при нас преди това са чели някакви книжки, гледали са образователни филмчета.
Обикновено започвам с предварително подготвена презентация – снимки на обектите, някакво интересно видео, след което се преминава към дискусия.
Поставя се задача изработването на някакъв проект например на тема – планетата Марс или Юпитер. Често тези задачи се поставят дори като домашни работи.
Случи ми се веднъж един от нашите второкласници дойде и ме попита за домашна работа, защото ще му бъде скучно през уикенда."
Какво пречи да се преподава физика и астрономия по този начин
"Че има проблем с материалната база – има. Правят се постъпки в посока на решаването на неговото решаване от страна на Министерството. Има и друго нещо, твърде често самите учители не са достатъчно мотивирани."
Чуйте Никола Каравасилев в звуковия файл.
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg