В популярната литература се говори за "чудото на зачатието" и от гледна точка на имунологията бременността е парадокс.
Тялото на майката не отхвърля "чуждия организъм", който съдържа 50% генетична информация от бащата, но човекът всъщност има ниска успеваемост в размножаването и едва една трета от случаите на оплождане стигат до износена бременност.
Причините за отхвърлянето на плода се коренят най-често в ранните фази на бременността. Какво се случва тогава, се опитва да разбере екипът на доц. д-р Таня Димова в Института по Биология и имунология на размножаването „Акад. Кирил Братанов".
Доц. Димова и екипът ѝ: д-р Марина Александрова – постдок, Диана Манчорова – докторант, д-р Ивайло Вангелов и лаборант Вера Пешева, са първите, които работят с 3D модели в имунологията. Те създават ембрио-сурогати и с тяхна помощ се опитват да открият причините за липса на имплантация в ранните фази на бременността.
Доц. Димова разказва и за плацентобиома – сборът на специфичните организми, които "населяват" плацентата, както и явлението "цезаризъм", свързано с високия брой раждания с Цезарово сечение у нас.
Снимки – Pixabay
Чуйте повече от звуковия файл.
Доц. д-р Таня Димова е част от Института по биология и имунология на размножаването към Българската академия на науките. Тя е ръководител на проекти, финансирани от Фонд научни изследвания, и работи в сътрудничество с акушер-гинеколози от Университетска болница „Майчин дом“ и микробиолози от Института по микробиология към БАН.
Доц. Димова работи и в непрекъсната колаборация с учени от чужбина с Института по медицинска имунология в Белгия, със специалисти по клинична имунология в Швеция и с Dr Mor от Департамента по гинекология, акушерство и репродуктивни науки на университета Йейл. Тя е била Фулбрайтов стипендиант в университета Йейл, където е разработвала ин витро модели за имунологично отхвърляне на фетуса.
В момента доц. Димова и нейната група работят по проект, финансиран по Национална научна програма ВИХРЕН за създаване и валидиране на 3D модели за проучване на взаимодействията между ембриона и майчините имунни клетки при (не)успешната имплантация при жената.
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
Азербайджан е гостоприемна страна. Към гостите там се отнасят като към близки роднини, освен това стриктно следват заветите на предците си и пазят националната култура от външни влияния. Някои местни традиции изглеждат доста странни за туристите. Събрах онези от тях, които изненадват чужденците. Гостът е цар! В Азербайджан се..
Очаквано разговорите и дейностите ни в навечерието на новогодишната нощ, ако не предимно, то поне за малко се завъртат около трапезата. В предаването "За думите" даваме своя принос към темата, обаче с нещо специфично. Представяте ли си хубава задушевна празнична вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено!..
Безглутеновите торти, като част от здравословното хранене са сред търсените сладкиши днес. "През тези 15 години опит вече съм придобила опит, но и днес казвам, че да направиш торта не е лесно и трябва много желание и обич, а колкото по-трудно е толкова по-предизвикателно. Все повече хора и то не само млади се обръщат към здравословното хранене т.е...
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg