Световноизвестната звукозаписна компания „Hypеrion“ издаде диск с ранни опуси на Панчо Владигеров, записан от пианистката Надежда Влаева. След като излизат записите ѝ с творби на Борткевич, неин почитател ѝ пише възторжено писмо и ѝ казва, че трябва да запише Екзотичните прелюдии на Владигеров. Така започва всичко. Тя издирва нотите не само на този цикъл, но и още няколко. След среща с продуцентите от фирмата решават, че ще издадат този диск.
„Мислех, че целият Владигеров е записан, но тъй като „Hypеrion“ имат афинитет да издават малко познати и изобщо неизвестни неща, започнах търсене, като не бях сигурна дали ще открия толкова пиеси“ – казва Надежда. Така стига до „Десет импресии“, опус 9 и „Шест екзотични прелюдии“ опус 17. Те са създадени през 1920 и 1924 г. „Моят мъж колекционира най-различни издания и ноти и ние у дома живеем малко като в библиотека, но предимството е, че може да изпълни всякакви мои прищевки. Така получих всички клавирни опуси на Владигеров, … от които избрах тези два“.
Записът се осъществява през 2019 г. в Лондон и дискът трябвало да излезе през 2020 г., но заради пандемичната ситуация се забавя. На пазара е от месец май. Самата подготовка трае почти година, в която пианистката разучава творбите, изчиства интерпретацията си, както и нотния материал, защото циклите се записват за първи път цялостно.
Това е третият диск на Надежда Влаева с прочутата фирма – с пиеси на Борткевич, с транскрипции на Сен-Санс на творби на Бах и сега с Владигеров.
На корицата на книжката, която е триезична, е отпечатана картина на Сабина Неделчева-Уилямс която живее в Лондон и с която се срещат. Картината се нарича „Жената ваза“. Самата Надежда се радва, че е включен и портрет на Панчо Владигеров с посвещение за Антон Диков, който е неин учител. Текстът е написан от Франсис Пот, който освен за пиесите разказва и за ситуацията в България по времето, когато са създадени творбите.
Дискът има вече прекрасни отзиви в пресата, като последната е изборът на списание „Грамофон“ за диск на месец юли, а преди това беше включен в класацията Топ 10 за класически албуми във Великобритания, като застана под №14.
Към диска има и клип, записан в Швейцария, на езерото край Люцерн.
Следващите срещи с Надежда Влаева и тези пиеси у нас, вероятно ще бъдат следващата година в рамките на „Софийски музикални седмици“.
Дискът се продава на различни интернет платформи или от сайта на фирмата. Част от пиесите, включени в него, може да слушате на 25 август от 14 часа по програма „Христо Ботев“ в предаването „Музик мания“
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg