Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Bohemiae Rosa – чешко съвременно изкуство в "Квадрат 500"

| обновено на 27.08.21 в 16:10
10
Снимка: Petr Bajger

В "Квадрат 500" на Националната галерия се откри мащабна изложба на чешко съвременно изкуство под заглавие "Bohemiae Rosa". 33 автори, които творят в страната (макар между тях да има и българи и поляци), се представят пред българска публика със зрелищни творби, които черпят вдъхновение и енергия от екстатичната барокова сетивност.

"Представените теми, форми и символи – пише кураторският екип – оформят мощен поток от сцени, наподобяващи сънища, фантастични светове и паралелни реалности, често предизвикани от импулсите на ежедневието. Поставяйки под въпрос реалността, авторите споделят с публиката своите нови усещания и видения за действителност."

Изложбата работи като едно цяло, в което различните образи, жанрове и техники интерпретират почти театрално въпросите за идентичността и трансформацията, които занимават еднакво силно бароковото и съвременното изкуство.

Eкспозицията може да бъде разгледана до 17 октомври. 

В репортажа от откриването можете да чуете интервю с кураторите Томаш Коудела и Яна Братанова и живописеца Любен Петров – участник в изложбата, идеен двигател на начинанието и по съвместителство преводач. Преди това – част от речта на директорката на Националната галерия Яра Бубнова за откриването на изложбата "Bohemiae Rosa".

Чуйте репортаж от откриването на изложбата "Bohemiae Rosa"

Снимки – Петър Баджер/Petr Bajger

Адела Янска, Виктор Фрешо, Владимир Хавлик, Габриела Пеняс, Давид Можни, Дан Трантина, Даниел Балабан, Збинек Седлецки, Ивана Щенцлова, Иво Сумец, Иржи Давид, Иржи Петърбок, Иржи Сурувка, Катержина Оливова, Либор Новотни, Любе Петров, Марек Схованек, Мартин Коцоурек, Милан Цислар, Михал Калхоус, Павел Форман, Паулина Скавова, Петър Лисачек, Петър Мотичка, Пьотър Амброзяк, Стефан Милков, Томаш Коудела, Франтишек Коволовски, Хелена Секвенс & Адам Станко, Якуб Шпанхел, Ян Къртичка, Ян Мелена
Куратор: Томаш Коудела
Кураторско съучастие: Яна Братанова, Тереза Чапандова, Ян Мелена
17 август – 17 октомври 2021

Мащабната изложба от съвременно изкуство от Чехия, подготвена за Националната галерия и българската публика носи името на карта на чешките земи от времето на барока, очертаваща ясно различим силует на роза. Експозицията също набелязва тематична карта, чието съдържание е подчинено преди всичко на въображението и екстатичната барокова сетивност в произведенията на тридесет и трима утвърдени съвременни художници, творящи в Чехия. Представените теми, форми и символи оформят мощен поток от сцени, наподобяващи сънища, фантастични светове и паралелни реалности, често предизвикани от импулсите на ежедневието. Поставяйки под въпрос реалността, авторите споделят с публиката своите нови усещания и видения за действителност.

“Най-добрият начин да сме верни на определено наследство е да му изневерим, т.е. да не го приемаме дословно, като цялост, а по-скоро да се опитваме да го уличим, да се домогнем до догматичния му момент“ – цитатът на френския философ Жак Дерида е възприет от екипа на BOHEMIAE ROSA като близко разбиране и усещане, докато тя прекрачва предварително зададените й картографски параметри, далеч отвъд територията на Бохемия. Размива очертанията на розата, оказва се извън сянката на вековете, за да представи барокови тенденции, които са валидни за съвременната култура.
Яна Братанова, куратор на изложбата
Национална галерия



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Здрава Каменова представя "Изтрий веднага" на софийска сцена

Ако по някаква причина все още сте в задъханата ни столица, довечера можете да гледате комедийния спектакъл "Изтрий веднага" от Здрава Каменова. Представете си, че можете да изтриете всеки срамен момент от живота си — всяка грешка, която сте допуснали пред любим човек, пред колеги или приятели. Е, в най-новата пиеса на актрисата това е..

публикувано на 11.08.25 в 10:27

Разград под звездите: Лятно кино с български филми

От 11 до 13 август Разград ще се превърне в истинска открита сцена за киноизкуство. В рамките на инициативата "Лятно кино в Разград" жителите и гостите на града ще имат възможност да се насладят на три от най-впечатляващите заглавия в съвременното българско кино. Тази вечер от 21:30 ч. в Градски парк "Ронда" ще можете да гледате филма..

публикувано на 11.08.25 в 10:12

Историята на едно лято – "Урокът" във фотографии

В Музея на фотографията в Казанлък днес се открива изложбата "Урокът" на Александър Иванов и Фондация "Академия Роза". Ежегодните летни музикални академии, организирани от Фондация "Академия Роза", са форум за обучение на млади оркестрови изпълнители. Фондацията цели да вдъхнови участниците, като им предостави възможност да работят..

обновено на 11.08.25 в 10:04

Музикална вечер с Ирина Флорин на площада в Царево

Концерт на Ирина Флорин предстои тази вечер в Царево. Мястото на събитието е площадът в центъра на града, а редом с изпълнителката на сцената ще излязат и музикантите от нейния бенд – Мартин Стоянов (клавир), Щерион Пилидов (китара) и Теодора Радилова (вокал) . Събитието започва в 21:00 часа .

публикувано на 11.08.25 в 09:54
Силви

Силви в света на изкуството

Младата художничка с артистичен псевдоним Силви е завършила Художествената академия в Бургас със специалност “Плакат и визуална комуникация”. След среща с професията разбира, че работата зад компютър не е напълно нейното и се обръща към платното и четката. Тя работи главно в големи формати, защото мисли в мащаб и защото я предизвикват..

публикувано на 11.08.25 в 09:49