Постигнахме неволен световен рекорд!
Поредното издание на творческия клуб на редакция "Хумор и сатира" "Дядовата ръкавичка" има предълга история.
Когато в началото на 2020 г. се появи още едно място за културни срещи, наречено "Арт&Тарт", с неговата създателка Валентина Михайлова веднага решихме, че първото събитие там ще е "Дядовата ръкавичка". Нашият колега Любомир Методиев събра скечове, написа сценарий, повика актьори, ангажира Хайгашод Агасян за музиката и тъкмо да идем на място за запис – падна карантината заради грипната обстановка. Зачакахме по-добри дни.
Разведряване имаше през лятото и ние веднага подновихме работата по тази дядова ръкавичка, викнахме авторите и актьорите, Хайго също се отзова и тъкмо да отидем в "Арт&Тарт", буквално предишният ден, отново бе наложена строга карантина. Отново зачакахме по-добри дни, това ние го можем и не ни тежеше.
И ето, отново се разхлабиха мерките и ние, поучени от печалния си опит, веднага спринтирахме при Валя и този път успяхме да запишем "Дядовата ръкавичка"! Може да се каже, че това е най-дългият запис в историята на радиото, проточил се около година и четири месеца – това адресираме към разните комисии, фиксиращи рекорди.
А на вниманието на всички слушатели на програма "Христо Ботев" с чувство за хумор предлагаме в неделя, 29 август, от 11 часа да чуят документален запис на разсъжденията в творческия клуб на редакция "Хумор и сатира", посветени на сладкия живот.
Автор на снимките – Георги Гълов
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg