Ивайло Петров описва себе си като универсален фотограф – заема се с дадена задача и влага в себе си цялата креативност, на която е способен и идеите лесно започват да нахлуват в главата му. На практика обаче изкуството на Ивайло е многолико, а на заден план винаги прозира този стремеж към фантастичното, към онова отвъд реалността такава, каквато може да я запечата само фотографията.
Той е роден във Видин. След кратко пребиваване в света на арабистиката разбира, че фотографията е истинското му призвание и единственото, с което иска да се занимава. Следва в Нов български университет, занимава се с рекламни проекти в света на модата, но бързо осъзнава, че и това не е начинът, по който може да изрази докрай идеите си.
За мотивацията си да се впусне в приключението на авторската фотография, Ивайло Петров разказва:
„Аз винаги съм имал едно такова усещане и желание в живота – да мога да стигна там, където никой друг не е могъл да стигне…..
От една страна, за мен са интересни местата, до които искаме да стигнем. Обаче в корените си те са човешки и базови неща. Метафората винаги е свързана с нещо мое, персонално, което ме е развълнувало достатъчно, за да мога да канализирам това визуално познание по начин, който изглежда абстрактен, сюрреалистичен. Но корените са винаги нещо базово, човешко и нещо „тук“. И това е много важно за мен в авторската ми работа.“
Още за собствения стил в изкуството, семплата портретна фотография и как се снимат насекоми – слушайте гостуването на Ивайло Петров в "Заедно след полунощ" в звуковия файл:
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg