Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща със световноизвестния баритон Желко Лучич

7
Желко Лучич в „Тоска“
Снимка: Държавна опера - Стара Загора

„Аз много уважавам българската оперна школа и българските оперни певци. Защото имате едни от най-великите имена на операта от 50-те и 60-те години! Сигурно ще пропусна някого, но мисля за Гена Димитрова, Гяуров, Гюзелев, Райна Кабаиванска, Борис Христов, Анна Томова-Синтова, толкова много са и всички те са прекрасни певци! И дори само заради това трябва човек да дойде тук да засвидетелства уважението си“ – това каза Желко Лучич, който пристигна у нас по покана на Огнян Драганов за летния сезон на Старозагорската опера, за спектакъл на „Тоска“ на Пучини.

Желко Лучич и Цветелена Василева в „Тоска“
Световноизвестният певец прие да разговаря със Снежина Здравкова.
В звуковия файл чуйте какво сподели той.


Пътят към сцената за Лучич започва случайно. Когато бил в основно училище търсели хористи. Попитали в класа „Ти познаваш ли някой гласовит“. Отишъл на проба, професорът го изпитал да види какъв глас е. „Каза, че съм баритон. „Иди ето там“ – ми каза. Идеята ми никога не е била да ставам професионалист, но исках да пея в хор“. После го изпращат при Доротея Спасич, която е преподавателка по оперно пеене. Учи с нея, завършва музикално училище. И идва периодът за работа с Бисерка Цвеич.

През 1993 г. е в състава на операта в Нови Сад и изпълнява партията на Силвио от „Палячи“ на Леонкавало.
„Изобщо не знаех къде съм попаднал. Не виждах нито публиката, нито диригента, само гледах да стигна до края“ – смее се Лучич. Следват бързо дебюти в „Любовен еликсир“, „Лучия ди Ламермур“, „Травиата“, „Фауст“.

Ивайло Михайлов и Желко Лучич в „Тоска“
През 1997 г. печели конкурса „Франсиско Виняс“ в Барселона. От 242 певци той е с първа награда. „Дойдоха импресарии, директори на опери и така започна всичко. Първото предложение беше в Барселона да пея Онегин – 1998 г. Ето така започна“.

После десет години е член на Франкфуртската опера, където се утвърждава като вердиев певец. Започват покани за различни световни театри. Слушателите на програма „Христо Ботев“ може би ще си спомнят няколко директни излъчвания от сезоните на „Еврорадио“ на спектакли с негово участие, като последните са „Отело“ и „Макбет“ на Верди.
Желко Лучич е роден на 24 февруари 1968 г.

Желко Лучич в „Тоска“
Дали ще го чуем отново у нас?
„Не знам със сигурност. Но има проекти. Пак. Поначало трябваше да пея в Стара Загора, в „Бал с маски“, но заради ситуацията с корона вируса промениха идеята и дойдох за „Тоска“. Постановката на „Бал с маски“ си е тук, ние трябва да направим представлението. И аз искам да го направя. Кога ще се случи това, не знам. Ще видим. Много вероятно е следващата година да бъда пак тук. Може би с камерен концерт заедно с моята скъпа колежка госпожа Веселина Кацарова, която е артистичен директор. Та може би един концерт, може би едно представление на „Бал с маски“. Но не смятам да приключа с това! Може би ще дойда също така в София, човек никога не знае“.
В звуковия файл чуйте още от разговора на Желко Лучич със Снежина Здравкова.


Освен интервюто, може да слушате и изпълнения на Желко Лучич на 1 септември от 14 часа в предаването „Музик мания“ по програма „Христо Ботев“

Снимките са предоставени от Държавна опера - Стара Загора


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05

Камерен ансамбъл "Силуети" представя Българска класика на 10 май

Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75..

публикувано на 10.05.24 в 07:55

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", май 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 09.05.24 в 10:33