Започна петото издание на Международната платформа за съвременен танц АТОМ хореографски серии. Събитието среща хореографи, танцови артисти, продуценти и артмениджъри от цял свят в една интензивна седмица на майсторски класове, семинари и нетуъркинг.
Хореографските практики ще бъдат закрити официално с финален спектакъл с танцови миниатюри и инсталации, сътворени по време на събитието в края на творческата седмица – 6 септември, в Национален студентски дом разказа хореографът Калина Георгиева.
„Тази година изданието обръща внимание на три основни направления в съвременното танцово изкуство – танцови техники за актьори, сайт-спесифик, което представлява произведение, създадено и обособено за конкретно пространство, при което самата локация играе роля в творбата и сценично пространство за професионални танцьори.
Основните хореографи са петима – от България, Испания и Великобритания. Всеки от тях има богат и дългогодишен опит като танцов артист и хореограф, част са от танцови колективи или създатели на собствени танцови компании. Кулминацията на творческата седмица ще бъде реализацията на отворен за широката публика, спектакъл с танцови миниатюри и инсталации, сътворени по време на творческия обмен. Събитието започва със сайт-спесифик изпълнение в подлеза на Софийския университет от 19.00 часа и продължава от 20.00 в Националния студентски дом на 6 септември, където ще приветства всички любители на съвременния танц.“
"Мисля, че ”пулсът” на България е класическо хоро. Разбира се, това е народен танц, но наистина чувствам, че предава най-добре моята гледна точка за България и българите – заземени, с малки скокове (възходи и падения), но много свързано и групово общество. Чувствам се винаги много свързан с хората тук, тъй като те са много гостоприемни и знаят как да работят усилено, но все пак да се забавляват." – споделя нашият любим гост Diego de la Rosa – хореограф в Серии#5.
Повече за събитието можете да научите тук и тук.
Изданието е част и от програмата във връзка с 10-годишния юбилей на АТОМ театър, а повече за събитието и развитието на съвременния танц в България разказва хореографката Калина Георгиева.
Чуйте от звуковия файл.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg