Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Георги Лозанов за извънредния брой на списание ЛиК

Георги Лозанов
Снимка: БГНЕС

След почти седемгодишно отсъствие на пазара се появи специално издание на легендарното списание ЛИК на Българската телеграфна агенция. Темата на броя е провокирана от пандемията, която преобърна напълно всекидневието на милиони хора и ги завъртя в ритъма на плашещ „бал с маски“, за който никой не знае кога ще свърши.

В седмиците на изолация БТА покани 61 фигури от различни сфери на българската култура да се включат в изпреварващо осмисляне на неизбежните промени в живота, предизвикани от коронавируса. Сред тях нямаше лекари, журналисти и политици, тъй като върху тези три професии падна основната тежест на борбата с COVID-19 и едва ли им беше до прогнози за бъдещето.

Публикуваните мнения в рубриката „Светът след коронавируса” в сайта на БТА разбираемо се радваха на засилен интерес – и когато се сближаваха, и когато се разминаваха, и преди всичко с изразената лична позиция. Те са и ценна за историята картина на състоянието на едно заплашено общество, нарисувана от някои от неговите най-авторитетни и най-обичани представители.

В името на културната памет на нацията БТА реши да направи следваща крачка и да събере текстовете от рубриката в специално издание на легендарното списание ЛИК.

Промененият до неузнаваемост свят от пролетта на 2020 се превърна и в тема на виртуална фотоизложба, която БТА организира с най-впечатляващите кадри на нейните фоторепортери и на колегите им от информационните агенции в различни точки на земното кълбо. „Не е сън“ е името на изложбата в сайта на БТА, фотоси от нея са включени в извънредното издание на ЛИК като естествена илюстрация на онова, през което преминаваме.

Първият брой на „ЛИК” е издаден на 8 януари 1965 като седмичен бюлетин на Българска телеграфна агенция за литература, изкуство и култура. През март 1992 г. списанието спира да излиза, възстановено е през май 1999 г. като месечно издание. От март до декември 2013 г. съществува в електронен вид.

Чуйте от звуковия файл. доц. Георги Лозанов за извънредния брой на списание ЛиК.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Станкова

“Софийските метафори” събра в международна поетична антология 62-ма поети от 20 страни

Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..

публикувано на 21.05.25 в 16:36
Анжела Димчева и Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели с антология билингва и предстояща премиера

Антология билингва на съвременната българска поезия (на  сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на  издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..

публикувано на 21.05.25 в 15:36

Художничката Гергана Попова разкрива "Мощта на линиите" в Добрич

Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..

публикувано на 21.05.25 в 15:00
Доц. Мирослав Цветанов

Куклите и сцените

Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..

публикувано на 21.05.25 в 13:57
Проф. д-р Лидия Върбанова

Творчески "лаборатории" в извънградските райони на Европа

В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..

обновено на 21.05.25 в 11:24