В деня на Съединението - за разделението и единението в настоящето и ползите от технологичния прогрес
136 години от Съединението на България
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Андрей Пантев
“Всяко историческо събитие има своето значение. При конкретни исторически обстоятелства. Едно е ясно, че днес се прекланяме пред тези, които са отказали да живеят по чужди предписания, разделения и статути. Днес техните сенки може би гледат с укор.
България удвоява територията си, почти удвоява населението си. Не сме обект, а субект на Балканската история. Това е позитив, който отбелязваме.
Не харесвам фразата “български интерес“ - нито Ботев, нито Левски са умирали в името на българския интерес. И румънците, и гърците, и сенегалците имат интерес. Има една идея, при която трябва да се осъществи една национална, справедлива и европейска държава. Затова са загивали четници и опълченци. Затова са писали книжовници.
На този ден преди толкова години виждаме, че това е приемано само като начало на едно окрупняване на българското землище и българите изобщо, без това да е носело враждебност на останалите балкански съседи.
Разделението
Сега човечеството е не по-малко разделено, въпреки големия технологически прогрес. Който не е чак толкова голям, след като виждаме каква паника носи на човечеството една епидемия.
Етичният прогрес е много по-забавен, отколкото технологическият. Виждаме, че днес стават ужасни неща. Това, което се случва в Афганистан какъв урок на историята е? Всички знаем, че в Афганистан не е много цивилизован, но не може да бъде усвоен, покорен и управляван от чужди сили, колкото и различни етнически групи да има там.
Това се отнася за всички останали страни, включително и за България. Никой не си взе поука, че с тази страна - варварска или цивилизована, добра или лоша - не можеш да се отнасяш по този начин.
Да се върнем от Афганистан в Пловдив. Тогава Пловдивчани са решили да не бъдат столичани, но да са в една единна държава.
Посланието
Нямам самочувствие за всякакви послания, това е привилегия на християнските апостоли. Можем само да кажем, че и тогава е имало тарикатчета кариеристчета, които са използвали това или друго.
Укорът ни към съвременните политици е как така уреждат добре собствените си материални състояния, а когато става дума за България казват – “попречиха ми“. Нито един от тях в последните 30 г. не каза – “съблазних се“, “подмамиха се“. Считам, че в един прекрасен ден този период ще бъде заклеймен не толкова със състоянието на България, защото светът е станал много пошъл и еднакъв.
Чуйте Андрей Пантев в звуковия файл.
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg