Създаден във време на пандемия, моноспектакълът „Мъжка задушница“ постави началото на фестивалния си живот. След като беше представен на Лятната сцена в Созопол пред публиката на 37-ите Празници на изкуствата „Аполония“, спектакълът поема към Пловдив, София и Враца.
Режисьор на „Мъжка задушница“ е Емил Бонев, а в главната роля е актьорът Николай Урумов. Постановката пресъздава живота на българския революционер и общественик от края на XIX век поп Минчо Кънчев Стоянов. Тя се базира на книгата му „Видрица“, чийто ръкопис се пази в Народната библиотека.
В книгата поп Кънчев разказва за живота си, за революционните комитети, за делото и идеите на Левски, от които е силно запален, за Старозагорското въстание, за заточението си в Диарбекир, за идеалите си и първите години на свободна България. Тя съхранява житието, родовата хроника, мемоарите, пътеписите, записките и кореспонденцията му. Емил Бонев отсява 47 страници, от общо 2200, които превръща в „Мъжка задушница“.
„Да влезеш в кожата на поп Минчо Кънчев, на един такъв чудак, на един своеобразен наш, български барон Мюнхаузен, никак не е лесно, защото всичко описано от него е неговото житие и битие. Всичко това е преживяно, изживяно. Няма нито един литературен похват на някаква художествена измислица. Това са биографични, конкретни хора, срещи, имена, дати, действия, случки, личности. Това ти трябва да го понесеш на гърба си като видрица – една торба, в която има всичко“, сподели в „Арефир“ Николай Урумов.
В моноспектакъла актьорът пресъздава 16 образа, като най-силен остава този на поп Минчо Кънчев. За да узрее за него, Урумов има нужда от 10-годишна подготовка. В крайна сметка той представя превратностите на личната съдба на героя и събитията, на които става свидетел, с присъщото за поп Кънчев чувство за хумор.
Краят на „Мъжка задушница“ е начало за всеки, който гледа моноспектакъла. Именно там въпросът „Докога????“ отеква в зрителя, дълго след като завесите бъдат спуснати.
Постановката е на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Сценографията и костюмите в нея са дело на Виолета Радкова. Музиката на живо е в изпълнение на Светла Петкова.
Николай Урумов ще влезе в образа на поп Минчо Кънчев на:
• 18 септември в Пловдив на „Сцена на кръстопът“;
• 29 септември в парка на Военна академия в рамките на фестивала „София моно“;
• 3 октомври на Фестивала на малките театрални форми във Враца.
Повече за „Мъжка задушница“ Николай Урумов разказва в звуковия файл.
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg