Създаден във време на пандемия, моноспектакълът „Мъжка задушница“ постави началото на фестивалния си живот. След като беше представен на Лятната сцена в Созопол пред публиката на 37-ите Празници на изкуствата „Аполония“, спектакълът поема към Пловдив, София и Враца.
Режисьор на „Мъжка задушница“ е Емил Бонев, а в главната роля е актьорът Николай Урумов. Постановката пресъздава живота на българския революционер и общественик от края на XIX век поп Минчо Кънчев Стоянов. Тя се базира на книгата му „Видрица“, чийто ръкопис се пази в Народната библиотека.
В книгата поп Кънчев разказва за живота си, за революционните комитети, за делото и идеите на Левски, от които е силно запален, за Старозагорското въстание, за заточението си в Диарбекир, за идеалите си и първите години на свободна България. Тя съхранява житието, родовата хроника, мемоарите, пътеписите, записките и кореспонденцията му. Емил Бонев отсява 47 страници, от общо 2200, които превръща в „Мъжка задушница“.
„Да влезеш в кожата на поп Минчо Кънчев, на един такъв чудак, на един своеобразен наш, български барон Мюнхаузен, никак не е лесно, защото всичко описано от него е неговото житие и битие. Всичко това е преживяно, изживяно. Няма нито един литературен похват на някаква художествена измислица. Това са биографични, конкретни хора, срещи, имена, дати, действия, случки, личности. Това ти трябва да го понесеш на гърба си като видрица – една торба, в която има всичко“, сподели в „Арефир“ Николай Урумов.
В моноспектакъла актьорът пресъздава 16 образа, като най-силен остава този на поп Минчо Кънчев. За да узрее за него, Урумов има нужда от 10-годишна подготовка. В крайна сметка той представя превратностите на личната съдба на героя и събитията, на които става свидетел, с присъщото за поп Кънчев чувство за хумор.
Краят на „Мъжка задушница“ е начало за всеки, който гледа моноспектакъла. Именно там въпросът „Докога????“ отеква в зрителя, дълго след като завесите бъдат спуснати.
Постановката е на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Сценографията и костюмите в нея са дело на Виолета Радкова. Музиката на живо е в изпълнение на Светла Петкова.
Николай Урумов ще влезе в образа на поп Минчо Кънчев на:
• 18 септември в Пловдив на „Сцена на кръстопът“;
• 29 септември в парка на Военна академия в рамките на фестивала „София моно“;
• 3 октомври на Фестивала на малките театрални форми във Враца.
Повече за „Мъжка задушница“ Николай Урумов разказва в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg