Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финанси, инвестиции и финтех - нова магистърска програма на СУ

Снимка: БНР

Българските висши училища се променят - търсят все по-иновативни начини за преподаване, създават нови специалности, общуват и обменят опит с останалите страни в ЕС.

Новата магистратура по финанси, инвестиции и финтех на Стопанския факултет на СУ.

Темата коментира в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Божидар Недев.

“Миналата година стартирахме съвместна инициатива с Българската финтех асоциация и създадохме магистърската програма – Финанси и инвестиции, в която основен акцент беше курсът по финтех и е-банкиране, който стартира пилотно в Стопанския факултет.

Решихме, че трябва да се опитаме да засилим публично-частното партньорство. И студентите да имат възможността да получат директен досег до компании и членове на Българската финтех асоциация, до експерти в тази изключително актуална тема.

Тази година решихме вече официално да сложим в името и думичката финтех, за да е ясна насочеността на програмата. Добавихме и курс по блокчейн и криптовалути.


Финтех е съкращение на български го превеждаме като финансови технологии. Вече не е необходимо да имаме сметка в една традиционна търговска банка, да ходим на място в офиса, всичко става от разстояние, електронно.

Кой може да кандидатства

Кандидатите трябва да имат завършена бакалавърска степен с минимум 180 кредита, 3-годишно обучение. И могат да бъдат приети в магистърската програма чрез регистрация в нашата университетска електронна платформа.

Необходимо е да представят диплома и да участват в събеседване.

Време на провеждане

Всички магистърски програми в Стопански факултет се провеждат в делничните дни, след 18 и 15 часа, както и събота и неделя, за да можем да отговорим на потребностите на работещите магистри.

Стипендии

Успяхме да постигнем предлагането на 9 стипендии.

Повече за стипендиите можете да чуете от д-р Божидар Недев в звуковия файл.

Снимки: БНР



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10