Галерията на Съюза на българските художници на „Шипка“ 6 представя юбилейната изложба на един от най-нестандартните български скулптори Георги Донов (60 години от рождението му).
Включени са творби от различни периоди на неговото творчество от ранни студентски години до последни негови произведения, обединени от заглавието „Скулптура и рисунки“. Ученик на проф. Любомир Прахов, той е един от първите автори у нас, които въвеждат концептуалното мислене като подход към творбите си, творби донесли му признание не само на българската, но и международната художествена сцена.
Те съчетават поетични чувства, ирония и социален патос, смело се наместват и в градската среда, провокират с идеите си и нестандартни форми и материали, като работата му „Почит към Джон Атанасов“ или „Краката-корони“. Работи в бронз, гипс, червена глина, восък, камък – винаги свързани мисловно с идеята която изразява. „Атака на изображенията“, „Да докоснеш хоризонта“, са други негови произведения и интересни прояви в изложбените ни зали. Сега на „Шипка“ 6 показва и четирите керамични портретни глави на Платон, Аристотел, Данте и Магелан.
Малко преди откриването на юбилейната му изложба, Георги Донов разказа за жалоните и най-важните подходи във всяка от творбите му.
Изложбата може да бъде видяна до 29 септември
Снимки: Съюз на българските художнициРадио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg