Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майсторски клас на Марио Диаз в Плевен

Марио Диаз
Снимка: mariodiaz.de

С два концерт – на 17 септември в Плевен в зала „Емил Димитров“ на читалище „Съгласие 1869“ и на 18.09 в София в зала „България“ ще завърши майсторският клас на преподавателя в „Моцартеума“ в Залцбург Марио Диаз. Диригент и на двата концерта ще бъде Найден Тодоров. В Плевен пристигнаха млади певци от Япония, Корея, Италия, Испания, Австрия, Германия. От 9 до 16 септември те ще усъвършенстват уменията си. Ще ги съпровожда пианистката Вяра Шуперлиева, която от дванадесет години преподава и тя в университета в града на Моцарт.

Този майсторски клас се провежда по идея на оперния певец Георги Султанов, председател на сдружение „Артем“. От него идва и идея за международен диригентски конкурс на името на Артур Никиш. Той трябва да се проведе през месец юни догодина отново в Плевен, отново в партньорство с Плевенската филхармония, като програмата на конкурса включва работа с певци. И Георги Султанов и Любомир Дяковски – директорът на Плевенската филхармония се надяват сътрудничеството с прочутия „Моцартеум“ да продължи.


Снежина Здравкова се срещна с нея по време на майсторския клас на Александрина Пендачанска в Созопол.

Проф. Марио Диаз е роден в Чили. Повече от десет години той преподава в „Моцартеум“ в Залцбург. Учил е с Николай Геда в Стокхолм и това е определило съдбата му. За него той е „не само велик певец, не само много, много интелигентен маестро, певец-стратег, но и най-великият човек, когото съм срещнал в живота си“. В сценичния си път е срещал Биргит Нилсон и Юси Бьорлинг, Лучано Павароти и Джузепе Джакомини.

Заедно със Снежина Здравкова се срещнахме с Марио Диаз, малко след като кацна в София. В звуковия файл чуйте какво разказа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10