С два концерт – на 17 септември в Плевен в зала „Емил Димитров“ на читалище „Съгласие 1869“ и на 18.09 в София в зала „България“ ще завърши майсторският клас на преподавателя в „Моцартеума“ в Залцбург Марио Диаз. Диригент и на двата концерта ще бъде Найден Тодоров. В Плевен пристигнаха млади певци от Япония, Корея, Италия, Испания, Австрия, Германия. От 9 до 16 септември те ще усъвършенстват уменията си. Ще ги съпровожда пианистката Вяра Шуперлиева, която от дванадесет години преподава и тя в университета в града на Моцарт.
Този майсторски клас се провежда по идея на оперния певец Георги Султанов, председател на сдружение „Артем“. От него идва и идея за международен диригентски конкурс на името на Артур Никиш. Той трябва да се проведе през месец юни догодина отново в Плевен, отново в партньорство с Плевенската филхармония, като програмата на конкурса включва работа с певци. И Георги Султанов и Любомир Дяковски – директорът на Плевенската филхармония се надяват сътрудничеството с прочутия „Моцартеум“ да продължи.
Снежина Здравкова се срещна с нея по време на майсторския клас на Александрина Пендачанска в Созопол.
Проф. Марио Диаз е роден в Чили. Повече от десет години той преподава в „Моцартеум“ в Залцбург. Учил е с Николай Геда в Стокхолм и това е определило съдбата му. За него той е „не само велик певец, не само много, много интелигентен маестро, певец-стратег, но и най-великият човек, когото съм срещнал в живота си“. В сценичния си път е срещал Биргит Нилсон и Юси Бьорлинг, Лучано Павароти и Джузепе Джакомини.
Заедно със Снежина Здравкова се срещнахме с Марио Диаз, малко след като кацна в София. В звуковия файл чуйте какво разказа.
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg