Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи шестото издание на „Работилница за репортери 2021 - Поглед към доброто“



Работилница за репортери

Приключи шестото издание на инициативата „Работилница за репортери 2021 - Поглед към доброто“, организиран от регионалния новинарски портал „EspressoNews.bg., с медийното партньорство на БНР, в която над 100 ученици от цялата страна написаха текстове в три жанра (интервю, портрет и коментар) и бяха оценени от жури. Емили Караколева, ученичка в 22 СЕУ „Георги Раковски”, гр. София е победителката в конкурса. Трите текста, с които печели наградата са: „Криворазбраното огледало“, коментар; „Зографът Борис Донев и защо вярата е жива“, портрет и „Ефросина Ангелова: „Най-голямото постижение в професията ми са успехите на моите ученици!“, интервю. Емили Караколева и Десислава Василева, управляващ директор на „EspressoNews.bg“, разказват в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ как е започнал конкурсът, какво е било най-трудно за участниците в него, както и защо е наречен "Работилница за репортери".

Десислава Василева: „В началото целта ни не беше да създаваме нова генерация от журналисти, но „EspressoNews“ отразяваше 7 общини на запад от София. Искаше ни се да включим хората от местата. Защото това са малки общини, но с много инициативи и в които се случват много интересни неща. Решихме да ангажираме младите хора, които имат талант да пишат, но и са съпричастни към проблемите, а и към хубавите събития в тези общини. Така съдържанието в нашия портал стана много по-емоционално и лично. От друга страна им дадохме възможност да разберат дали журналистиката е тяхното призвание.“

Емили Караколева разказа какво е било най-интересно за нея в конкурса

„За първи път писах в журналистически жанрове и това събуди интереса ми към журналистиката. Никога не съм мислила, че ще ми хареса толкова много. Най-интересно, но и най-трудно ми беше да отразя следизборното положение в страната, като направя журналистически коментар. Мисля си, че ние като избиратели прехвърляме изцяло вината върху политическите партии, което според мен е грешка, защото политиците и действията им отразяват това, за което сме гласували. Според мен, трябва да има много повече граждански контрол върху действията на политиците. Този контрол може да се случва, когато в политиката навлязат млади и образовани хора, които да не влизат с мисли за собствени блага. Младите хора са отблъснати от нашите политици, защото ги виждат като еднакви. А според мен, политиците трябва да се отличават най-много по идеята си как биха се справили с корупцията у нас. А медиите и журналистите са тези, които трябва да отразят истината, фактите и детайлите във всяко събитие, обаче в много случаи ставаме свидетели на фалшиви новини. Това е голям проблем, защото обърква младите хора. Ние сме залети от информация и за да различим фалшивата от истинската новина трябва да си изградим критично мислене, но ние нямам в училище часове, които да ни подготвят за това и всеки се оправя сам. Колкото до журналистите, те често са стъклото на огледалото и аз се радвам, че в момента има удоволствието да пиша без да съм цензурирана от когото и да било.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Митаря и фарисея

Притчата за митаря и фарисея

Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..

публикувано на 09.02.25 в 09:25

Когато овладееш държавата и бизнеса, най-големият ти враг става гражданското общество

Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..

публикувано на 08.02.25 в 10:00
адв. Велислав Величков

Какво означава депутати да разпитват граждански активисти и журналисти

Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос  в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 08.02.25 в 08:45

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45