Работилница за репортери
Приключи шестото издание на инициативата „Работилница за репортери 2021 - Поглед към доброто“, организиран от регионалния новинарски портал „EspressoNews.bg., с медийното партньорство на БНР, в която над 100 ученици от цялата страна написаха текстове в три жанра (интервю, портрет и коментар) и бяха оценени от жури. Емили Караколева, ученичка в 22 СЕУ „Георги Раковски”, гр. София е победителката в конкурса. Трите текста, с които печели наградата са: „Криворазбраното огледало“, коментар; „Зографът Борис Донев и защо вярата е жива“, портрет и „Ефросина Ангелова: „Най-голямото постижение в професията ми са успехите на моите ученици!“, интервю. Емили Караколева и Десислава Василева, управляващ директор на „EspressoNews.bg“, разказват в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ как е започнал конкурсът, какво е било най-трудно за участниците в него, както и защо е наречен "Работилница за репортери".
Десислава Василева: „В началото целта ни не беше да създаваме нова генерация от журналисти, но „EspressoNews“ отразяваше 7 общини на запад от София. Искаше ни се да включим хората от местата. Защото това са малки общини, но с много инициативи и в които се случват много интересни неща. Решихме да ангажираме младите хора, които имат талант да пишат, но и са съпричастни към проблемите, а и към хубавите събития в тези общини. Така съдържанието в нашия портал стана много по-емоционално и лично. От друга страна им дадохме възможност да разберат дали журналистиката е тяхното призвание.“
Емили Караколева разказа какво е било най-интересно за нея в конкурса
„За първи път писах в журналистически жанрове и това събуди интереса ми към журналистиката. Никога не съм мислила, че ще ми хареса толкова много. Най-интересно, но и най-трудно ми беше да отразя следизборното положение в страната, като направя журналистически коментар. Мисля си, че ние като избиратели прехвърляме изцяло вината върху политическите партии, което според мен е грешка, защото политиците и действията им отразяват това, за което сме гласували. Според мен, трябва да има много повече граждански контрол върху действията на политиците. Този контрол може да се случва, когато в политиката навлязат млади и образовани хора, които да не влизат с мисли за собствени блага. Младите хора са отблъснати от нашите политици, защото ги виждат като еднакви. А според мен, политиците трябва да се отличават най-много по идеята си как биха се справили с корупцията у нас. А медиите и журналистите са тези, които трябва да отразят истината, фактите и детайлите във всяко събитие, обаче в много случаи ставаме свидетели на фалшиви новини. Това е голям проблем, защото обърква младите хора. Ние сме залети от информация и за да различим фалшивата от истинската новина трябва да си изградим критично мислене, но ние нямам в училище часове, които да ни подготвят за това и всеки се оправя сам. Колкото до журналистите, те често са стъклото на огледалото и аз се радвам, че в момента има удоволствието да пиша без да съм цензурирана от когото и да било.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg