Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории за изкуство с добро начало и без край

Ганчо Ганчев, Теа Монева и Ева Данаилова
Снимка: личен архив

Новият сезон на „Заедно след полунощ“ започва с разказ за хубавото начало, което предопределя пътя напред. Някои го наричат късмет, други са сигурни, че зад него стои талант. Героите в това издание на „Свободни съчинения“ по всяка вероятност притежават и двете.

Това са актрисата и режисьор Ева Данаилова, поетесата Теа Монева, директно от Мюнхен, и графити артистът Ганчо Ганчев, който избира да твори във Велико Търново. С тях търсим присъствието на вярата, надеждата и любовта и причините да скачаш в дълбокото, за да постигнеш високите си цели.

Ева Данаилова завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ при проф. Ивайло Христов, а по- късно специализира Режисура при проф. Пламен Марков. Следват ролите и в Народен театър „Иван Вазов“: „Херкулес и Авгиевите обори“ от Фридрих Дюренмат, Тя 2 в „Любов“ от Елин Рахнев, персонажи в спектакъла на Александър Морфов „На ръба“, Беси в „Спускане от връх Морган“ от Артър Милър, Барбара в „Среща в Санлис“ от Жан Ануи, Мария във „Виновният“ от Димитър Димов.

Ганчо Ганчев-Гана е художник, графити артист и един от организаторите на „VT Graff Fest“ в старата столица. Намира вдъхновение в прекъснатата връзка между човека и природата и съчетава техники от живописта в стенописите си и обратното.

Дебютната стихосбирка на Теа Монева носи заглавието „Преводачът на света“. За нея поетът Марин Бодаков казва:

„В „Преводачът на света“ приижда нежното ехо на детството. Съвременният свят си остава сложен, но когато теглиш чертата, той е и чист и красив. И лирическият аз на Теа Монева излъчва независимост, крехкост, умна свобода. Съзерцание и на голямото, и на малкото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програма "Христо Ботев" празнува културата в реално време

На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..

публикувано на 01.11.24 в 16:55
Германски полицаи откриха във Волуяк крадени германски авточасти за 8 милиона евро

Актуални и паметливи

В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..

публикувано на 01.11.24 в 15:53

Националната литературна награда "Йордан Радичков" се връчва днес

В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков.   Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..

публикувано на 01.11.24 в 15:42

Сърцето пътува

На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..

обновено на 01.11.24 в 15:41
премиера на балета

Класика и публика

Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър (или един оперен режисьор) изпълнява задълженията си. "Опера на площада", "Музи над водата", "Опера в парка", "Опера на върховете"... Как нещата се превръщат в мисия?  Акад. Пламен Карталов ,..

публикувано на 01.11.24 в 15:40