„Ако изгубим това усещане – че всеки наш концерт може да е последен,… то тогава цялото ни изкуство е изчезнало“ – с тези думи на новосадския философ, композитор и саксофонист Борис Ковач (от интервю за програма „Христо Ботев“ от далечната 2003г.) предлагаме да влезем заедно в „Невидимите градове“ – на Марко Поло, на Итало Калвино, на Сдружение „Конклав“ и Творчески колектив „Съпромат“: спектакъл, който ще преобрази Университетската ботаническа градина за последен път тази неделя, 26 септември – имате избор дали да дойдете в 18.00 или 20.30 часа.
Местата и за двата „часови пояса“ са ограничени до 25, но това съвсем не е поради особеното международно положение напоследък, а съгласно спецификата на самата среда, проектирана от „Съпромат“ (Борис Далчев и Михаела Добрева). Именно с тях двамата и с Боян Крачолов, режисьор на спектакъла, разговаряме в „Аларма“. Ограничен брой билети все още могат да се намерят в EpayGo (и съответно на касите на EasyPay) – и за „дневното“ издание от 18.00, и за „нощното“ от 20.30 часа Звукът ще ви води из градината. А Кублай хан, цитиран от създателите на сценичната версия на „Невидимите градове“, препоръчва на гостите да изберат едноцветно облекло.
От 5 до 10 август в Созопол се провеж да Международният фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета". Сред участниците са артисти от Португалия и Италия , както и български кукловоди, театроведи и артисти. "Има огромен интерес към всички събития на фестивала – както към всички спектакли, така и към нашата изложба,..
"…Искам да благодаря, че давате трибуна именно на това – да говорим за проблемите, не само за хубавите неща – не да се похвалим, а да очертаем проблемите, които всъщност спъват развитието на българското музейно дело… Интересен факт за слушателите е, че "Европейски паралели – за музея, за галерията" е първото предаване, което обърна въобще внимание за..
В епизод 462 "Трамвай по желание" среща своята публика с една от най-значимите фигури на съвременната българска култура – директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов. Всеки, който помни монументалната постановка на "Аида" на площада пред Царския дворец в центъра на София от 1997 г., знае как маестро Карталов подхожда към своята публика..
Той е явление в световната фотография – той е един от малкото съвременни художници-фотографи с уникален почерк и новаторски стил. Негови произведения са сред най-големите световни колекции. Повлиян е от руския авангард, от Достоевски, Марсел Пруст и Шостакович. Той е Алексей Титаренко, чиято изложба “Град на сенките” е част от Деветия фестивал..
Изложбата "Вътрешни състояния – кораби и острови" на главен асистент Надя Текнеджиева представя обекти изработени от порцелан, в нейния неповторим елегантен и изящен стил. Творбите са вдъхновени от една от източните философии, където миналото е пред нас – ние вече сме го видели, настоящето сме ние – това се случва тук и сега, а бъдещето е зад гърба..
Пътешествениците Албена и Павел Благеви обикалят из американските щати Минесота и Юта и снимат дъхоспиращи природни красоти. Неотдавна те ги показаха и..
"…Искам да благодаря, че давате трибуна именно на това – да говорим за проблемите, не само за хубавите неща – не да се похвалим, а да очертаем проблемите,..
Какви демони измъчват съвременния човек и "отключват" страхове, неврози, отчаяние? Психоанализа на хората от вчера и от днес, защо станахме агресивни,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg