Във време, в което се отделя голямо внимание на идентичността и всеки иска да разбере кой е всъщност, Алек Попов и Деляна Манева засягат темата за корените на нацията и рода. Той – в книгата си „Мисия Туран“, тя – в дебютния си роман „Шестият пръст“.
Като подхождат с ирония към желанието на човек за бягство от собствената му същност, те доказват, че под лустрото на различията се крие общата и дълбока човешка природа. Тя се оказва и най-привлекателна за авторите.
Според Алек Попов вече не живеем в „Мисия Лондон“, а сме потопени в реалността на „Мисия Туран“.
„Налегнала ни е една голяма екзистенциална тревога от тази демографска криза, която е продукт на много дълго време и най-различни фактори, които са действали в тази посока, но сега сякаш осъзнаваме това и се чудим какво да правим. Едно от нещата, които забелязах и ми направиха впечатление, е, че почти всеки втори-трети политик, особено на фона на тази предизборна вълна, дрънка все за тази демографска криза – какво щял да предприеме, кого щял да интегрира. Имам чувството, че слушам собствените си герои и направо ми става неудобно за тези хора, защото повтарят нещо, което съм написал“, сподели в ефира на програма „Христо Ботев“ Попов.
Това гранично усещане за абсурд, за сатира и гротеска е една от най-силните страни на нашата литература, смята авторът на „Мисия Туран“.
Деляна Манева и Алек Попов са на мнение, че свободната воля на малкия човек може да бъде много подривна.
„Хората винаги действат много правилно, когато са водени от простия инстинкт за оцеляване, а не обслужват някакви идеологии“, смята авторката на „Шестият пръст“. Според нея политиците са наясно с това, но хората все още не осъзнават своята сила.
Деляна Манева е сценарист на новия филм на режисьора Виктор Божинов – „Бягство“, който най-вероятно ще излезе през април и ще засегне темата за драматичното разделение, в което изпадаме.
Повече за търсенето на корените и за това да живееш обикновено чуйте от Алек Попов и Деляна Манева в звуковия файл.
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Китайският културен център в София подготвя празнична програма в София и страната, с които ще отбележи Китайската лунна нова година. "Пролетният празник" е най-дългоочакваното събитие за китайските общности по целия свят и се отбелязва с пищни тържества и срещи с роднини и приятели. Българските любители на китайската традиционна култура ще..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година. Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..
С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..
"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата. Трите основни теми, които..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg