Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Проф. Нели Косева: Връзката между науката и образованието трябва да продължава

| обновено на 29.09.21 в 07:59
Снимка: PIxabay

Проф. Нели Косева е главен научен секретар на БАН, доктор по химия със специалност полимери и полимерни материали. Съвсем доскоро тя беше служебен зам.-министър на образованието и науката. Била е научен секретар, а впоследствие и директор на Института по полимери на БАН.

Съавтор е на 78 научни труда, от които 56 в реферирани и индексирани издания, също така на две авторски свидетелства, един патент и две патентни заявки. Има над 50 участия в научни форуми.

Проф. Косева е била национален представител на България в подкомитет ”Европейски изследователски съвет, дейности по програмата „Мария Склодовска-Кюри”, бъдещи и навлизащи технологии” на програмата за научни изследвания и иновации на ЕС „Хоризонт 2020”. Ръководила е и е участвала в множество научноизследователски и инфраструктурни проекти, част от които финансирани с европейски средства. Носител е на наградата „Питагор“ на МОН като успешен ръководител на международни проекти.

Проф. Косева е завършила СУ “Св. Климент Охридски” като магистър по органична и аналитична химия. Специализирала е във Великобритания, Япония и Полша.

Проф. Нели Косева

Проф. Нели Косева е главен герой в “Нашият ден“

“За мен работата е работа, независимо дали е в Министерството, или в Академията. Задачите си вървят една след друга.

Човек, който се е посветил на науката, независимо къде се намира това е в сърцето му и част от ежедневието му.

Науката от страна на управлението ѝ

Това, за което се убедих, че трябва да продължава да е така, по времето, в което бях зам.-министър, е връзката между науката и образованието. Връзката между учените и преподавателите.

Работата ми в Академията също е част от процеса на управление на науката. Работата ми в Министерството не се различаваше чак толкова много.

Там работих с един страхотен екип. Имахме много добри взаимоотношения. С безкрайно удовлетворение мога да кажа, че съм си изпълнявала задълженията като зам.-министър.

Защо не продължава и със следващия служебен кабинет

Аз съм главен научен секретар и според член 26 от Устава на Академията не мога да отсъствам повече от четири месеца. Завърнах се на позицията, която съм поела като отговорност за един 4-годишен мандат.

Работата в Министерството

В самото начало на служебното правителство бяха поставени няколко приоритета от служебния министър проф. Николай Денков. Аз работих в сектора на науката.

Продължихме работата по националните научни програми. Разработиха се нови национални научни програми, които ще стартират. Това е един огромен ресурс, който подпомага научната общност, и задава приоритети на изследователите, работещи както в Академията, така и във висшите учебни заведения.

Чуйте проф. Нели Косева в звуковия файл.

Снимки: МОН, PIxabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35