Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Инна Царева:

Силна гръдна болка, задух и изпотяване – търсете спешно кардиолог

На 29 септември в глобален мащаб чрез различни събития и кампании се отбелязва Денят на сърцето. Сърдечно-съдовите заболявания продължават да са най-честият убиец в световен мащаб.

Подобряването на осведомеността, превенцията и контрола на сърдечносъдовите заболявания в световен мащаб е фокусът на Деня на сърцето през 2021 г.

Проф. Асен Гудев: Осем от десет инфаркта могат да бъдат предотвратени

Имате два часа, 120 минути, за да спасите пациент със сериозно сърдечно заболяване“ – казва Александър Мясников в Канал 1 на Руската телевизия.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Инна Царева, кардиолог от “Аджибадем Сити Клиник“ - сърдечно-съдов център.

“При остър коронарен синдром, остър миокарден инфаркт, изключително ценно е времето. Колкото по-бързо пациентът стигне до лекарска помощ, толкова по-малко ще бъдат последствията върху сърцето му.

Симптомите

Остра силна гръдна болка, тежест, задух, изпотяване, гадене, повръщане. Често пациентите мислят, че болката е от стомаха и първо търсят гастроентеролог. В повечето случаи колегите се ориентират и ги насочват към кардиолог.

Рисковите фактори

Рисковите фактори за развитие на сърдечно-съдови заболявания са такива, които се коригират и такива, които не могат.

Полът, възрастта, фамилната обремененост, са фактори, които не зависят от нас. За разлика от тях обаче дислипидемията, захарния диабет, артериалната хипертония, наднорменото тегло, могат да бъдат коригирани и да се държат в таргетни стойности. Както кръвното налягане, така и стойностите на кръвната захар, така и стойностите на холестерола, можем да контролираме и да нямаме наднормено тегло.

Генетика

За всяко нещо има генетична предиспозиция. Тези заболявания могат да бъдат унаследени, но до голяма степен зависи и от нас.

Правилният начин на хранене, на живот, на движение и доколкото е възможно, елиминирането на стреса, биха допринесли рисковите фактори да бъдат сведени до минимум.

Първи стъпки

В зависимост от стойностите на артериалното налягане и в зависимост от рисковите фактори, които пациентът към кръвното налягане има, реално лекарят преценява дали ще даде интервал от време от три до шест месеца, в които пациентът да положи усилия, с хранителен и двигателен режим, ако стойностите позволяват, да сведе своето артериално налягане под 140 на 90.

Но, ако пациентът е високорисков за сърдечно-съдово заболяване, или ако артериалното налягане е 180 на 100, тогава започваме медикаментозна терапия с хранителния и двигателния режим.

Когато един човек измери налягане 140/90, най-правилното е да се обърне към негов лекуващ лекар, кардиолог или общопрактикуващ лекар и заедно да вземат решение кое е най-правилното поведение при съответния човек.

Честота на есенциалната хипертония

Тя се наблюдава доста често, много по-често отколкото вторичната хипертония. Трябва да се следи кръвното налягане. Много често пациентите нямат оплакване, не усещат, че кръвното им е над 140 на 90.

Затова е добре периодично да се измерва кръвното налягане у дома.

Застрашените

Захарният диабет и хроничната бъбречна недостатъчност също имат отношение към покачване на сърдечно-съдовия риск.

Влошената бъбречна функция сама по себе си води до покачване на артериалното налягане. Както и обратното – нелекувано артериално налягане води до увреждане на бъбреците и може да доведе до бъбречна недостатъчност.

Захарният диабет също е един от основните рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания. Той също уврежда допълнително и бъбреците, и съдовете, и има отношение към кръвното налягане.

Колко често да се проверяват съдовете с доплер

В зависимост от възрастта и от рисковите фактори, които човек има. Реално всеки лекар изготвя план за периодични, профилактични прегледи на своите пациенти.

Еходоплерът и ехокардиографията за сърцето реално не носят никакъв риск за пациента, няма облъчване и натоварване.

Чуйте д-р Инна Царева в звуковия файл.

Снимки: acibademcityclinic.bg, Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25