В деня на годишната реч „За състоянието на Съюза“ на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен излезе доклад, изготвен от Асоциацията на независимите журналисти – неформална група на журналисти и издатели от Централна и Източна Европа и на Чешкия комитет за редакционна независимост. В доклада е подчертана тежката ситуация на медийната среда в региона.
В „Мрежата“ Деян Димитров от „Капитал“ коментира защо свободата на медиите се е превърнала в най-новото изпитание за ценностите и единството на ЕС и защо докладът на двете журналистически организации е така критичен към досегашното бездействие на ЕС по уронването на медийната свобода в Централна и Източна Европа.
Примерите за натиск върху медиите идват и от България, но и от Унгария, Полша и Чехия.
Какво се случва с медийната среда в Полша и как единството на медиите може да се изправи срещу натиска? Интервю с Йоанна Кравчик от в. Gazeta Wyborcza.
И докато ЕК декларира за пореден път загриженост и обещава догодина закон, който да гарантира независимостта на медиите, разследващите журналисти от цял свят, участващи в конференцията „Нови хоризонти в журналистиката“, имаха нужда да коментират „технологията на натиска“, моделите на финансиране и постоянната заплаха, надвиснала над медии и журналисти.
В „Мрежата“ Анна Бабинец, главен редактор на разследващия сайт Slidstvo.Info-Украйна, разказва за медийната среда в родината ѝ, а Деян Димитров обобщава защо в България оптимизмът по отношение на независимите медии е по-обран, за да не кажем, че не съществува въобще.
Целия разговор можете да чуете в следващия файл.
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg