Повод за разговора в „Мрежата“ със Здравко Георгиев, директор на БНР Стара Загора, е една инициатива на радиожурналистите, с която те отбелязват 85-ата годишнина на медията.
На 19 октомври т.г., в рамките на Есенните литературни дни в Стара Загора, ще бъде излъчена премиерата на художествено-документалния филм „Истории за радиото“.
Истории за радиото, в които се преплитат документални разкази, спомени, много архивен снимков материал, но и драматизация на отделни случки, в които актьори са журналистите от РРС Стара Загора.
„Не искахме да правим нещо скучно. Търсихме да имаме един обикновен разказ, който лесно да се приеме и запомни от публиката, без да философстваме излишно. Мисля, че успяхме да спестим на зрителя нашите дълбокомислени заключения и го оставяме да се потопи в историята, която разказват документалните кадри, а и нашата художествена игра.“
Първите кадри на филма започват с един обход в полето.
„Във файтона е една комисия от София, която е дошла, за да търси най-подходящото място за изграждане на предавателя на Радио Стара Загора. Намират мястото край село Могила, където доскоро беше вълновият предавател. Та, тази комисия тръгва с файтон да търси подходящото място и го намира в нивата на Торлака. Това е псевдонима на човека, чиято нива си харесват, защото се оказва, че подпочвените води много помагат за разпространението на вълните, а в това село има доста високи подпочвени води. И тук идва много хубавата и поучителна история – училището в селото дарява своя земя, за да компенсира Тачо Трифонов-Торлака, тъй че да може в неговата нива да бъде построен предавател. Представяте ли си каква автономия има училището в селото, колко тези хора съзнават, че нещо прогресивно се извършва и имат възможността да дарят земя! Не знам какъв им е бил делегираният бюджет, но те се събират и казват: „Да, ние ще дарим“ и то без да питат МОН, без да питат община, без да питат някого. Една много голяма самостоятелност и автономност на българското образование.“
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg