Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балет "Арабеск" открива своя нов сезон

Снимка: БГНЕС

Балет „Арабеск“ открива новия си сезон на 3-ти октомври с гала-вечер на Финалистите и лауреатите от 10-ото юбилейно издание на конкурса за съвременна хореография върху българска музика за Наградата на името на Маргарита Арнаудова.  

Маргарита Арнаудова работи с “Арабеск” до смъртта си през 1994 г., като изгражда неповторимия образ и уникалния творчески капацитет на тази единствена за България трупа, занимаваща се целенасочено с развитието на съвременния танц и търсейки неизменно и българския му образ. "Не мога да отделя балета от себе си. Това не е професия, а живот – казва хореографката Маргарита Арнаудова.

Финалистите в 10-ото юбилейно издание на конкурса на името на Маргарита Арнаудова са артистите – Деян Георгиев, Коста Каракашян, Надежда Дичева и Таня Кацарова. Конкурсът e платформа за среща на млади хореографи от всички средища за съвременен танц и хореография в България, а от друга страна, е израз на взаимодействие между българските хореографи и композитори. 

Конкурсът “Маргарита Арнаудова” е учреден от академик Калина Богоева през 1996 г. и се провежда на всеки три години, самата акад. Богоева е и почетен председател на журито, председател е артистичният директор на балета Боряна Сечанова.

На 3-ти октомври балет "Арабеск" ще открие и новия си сезон.

Олеся Пантикина (вляво) и Ангелина Грозева
Повече за личността на балерината и хорегорфка Маргарита Арнаудова, наградените от конкурса, посветен на нейно име и за новия сезон на балет „Арабеск“, чуйте в звуковия файл от хореографката Олеся Пантикина.


Снимки – БГНЕС и Балет "Арабеск", Дарина Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30