Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за предишни пандемии в три образователни филма

Снимка: MyCentury

Велислав Радев е дългогодишен журналист в българската секция на Би Би Си. От десет години той поддържа платформата „MyCentury“, която е важен извор за историята, видяна през очевидци и разказана от първо лице. 

„Историите от първо лице винаги са автентично средство за запознаване със събития. – казва той  – Това е най-добрият начин да се обясни на младото поколение какво е било.“

Платформата е в основата на създаването на три нови общообразователни филма, посветени на борбата с туберкулозата в края на 40-те години, на проникването на вируса на СПИН у нас през 80-те и на дейността на здравните медиатори в ромските квартали. 

„Надяваме се младите хора да са по-устойчиви, да могат да разпознават дезинформацията. Сега тя се разпространява по-бързо и от вируса. 

Нашите филми започват един дебат, един диалог. Във филмите може да се види, че през 50-те години пропагандната машина по съветски модел създава прости и ясни послания. Нещо, което сега липсва.“

Филмите могат да бъдат гледани на сайта „MyCentury“ и на платформата на издателство „Просвета“. 

Чуйте го в „Какво се случва“ 

Снимки – „MyCentury“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04