Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мултидисциплинарна академична конференция очертава постиженията на Американския университет в България

Снимка: Американски университет в България (АУБ)

Академичната 2021-2022 година отбелязва тридесетгодишнината от основаването на Американския университет в България (АУБ). Една от инициативите по случай юбилея е Мултидисциплинарна международна академична конференция, която се провежда на 8 и на 9 октомври. Преподаватели, настоящи и бивши студенти, както и всички, които имат интерес към темите и са се регистрирали предварително, вземат участие в 25 панела по: английска литература, история, политически науки, философия, съвременни езици, европейски изследвания, икономика, бизнес, математика и природни науки. Панелите на конференцията се провеждат онлайн.

За изминалите години АУБ успя да се утвърди като един от водещите университети в Югоизточна Европа. Университетът предлага американско образование в стил liberal arts и привлича студенти не само от България и Балканите, но и от целия свят. От създаването си през 1991 г. АУБ обучава млади визионери, които променят света към по-добро. Доказателство за това са възпитаниците на университета, които не само израстват кариерно, но се превръщат и в носители на положителна промяна в обществото на местно и глобално ниво, а не са малко и известните преподавателите в престижни световни университети, които са завършили АУБ.

Мултидисциплинарната академична конференция е част от събитията по повод 30-годишнината на АУБ под мотото „Напред и нагоре“ – израз, често използван от един от основателите на АУБ Дими Паница. АУБ даде старт на инициативите по случай юбилея още през лятото със състезание за жителите на Благоевград, последва изложба на Моста на влюбените до НДК в София, представяща ключови момента от историята на университета и портрети на успели възпитаници на АУБ.

Празничните събития ще продължат до пролетта на 2022 г., когато на 7 април, в НДК ще се проведе конференция, посветена на демократичните ценности, която ще бъде кулминацията на тържествата по повод 30-годишнината.

Подробности за Мултидисциплинарна академична конференция на Американския университет в България чуйте от доц. Росица Градева – преподавател в АУБ:

Американският университет в България (АУБ) е основан през 1991 г. със съдействието на правителствата на Република България и САЩ, Американският университет в България (АУБ) предлага висококачествено американско образование на изключително конкурентна цена и се слави с успехите на своите възпитаници по цял свят. АУБ е акредитиран както в САЩ от New England Commission of Higher Education (NECHE), така и в Европа от българската Национална агенция за оценяване и акредитация.

Успешно завършилите АУБ студенти получават двойна диплома – за САЩ и Европа.

Университетът предлага 13 бакалавърски програми, както и магистърска програма по бизнес администрация за ръководни кадри в София. В АУБ се обучават близо 1000 студенти от над 40 държави, а преподавателският състав надхвърля 70 души от над 20 страни.

АУБ разполага с най-добрата университетска база в региона, комфортни общежития и най-голямата англоезична библиотека в Югоизточна Европа. Студентите живеят и учат в кампус, отговарящ на най-високите световни стандарти.

Общо завършилите АУБ са около 5000 души, като 99,8% от тях са започнали работа или са продължили обучението си в магистърски или докторски програми броени месеци след дипломирането си.

АУБ заема водещи позиции в рейтинговата система на Министерство на образованието за девета поредна година.

Снимки – Американски университет в България (АУБ)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12