Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Чобанов: Ролята на коментаторите по телевизиите е да заглушават фактите

| обновено на 08.10.21 в 18:43
Снимка: личен архив

На фона на започналата вече кампания за предсрочни парламентарни избори и избори за президент у нас, темата на седмицата, през която се води дебатът за политическите заявки – кой какво ще направи или кой какво иска да промени в България, са "Досиетата Пандора“ – които идват от 14 различни компании за предоставяне на финансови услуги. Той съдържа 12 милиона документи, по които работят разследващи журналисти от цял свят, българският партньор са „Bird.bg“

Защо "Досиетата Пандора“ са важни точно в този момент за България, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Атанас Чобанов, главен редактор на „Bird.bg“

„Планирането на публикациите от "Досиетата Пандора“ няма нищо общо с изборите в България, нито с изборите в която и да било държава. Внушението, че преди последните предсрочни избори излязъл „Магнитски“, а преди тези "Досиетата Пандора“, е някакъв синдром, мания за значимост, каквато ние нямаме в България. Няма как 600 журналисти от цял свят да се занимават с България и да мислят как точно сега, преди изборите да публикуват едни досиета.“

Защо българските имена в "Досиетата Пандора“ са значими

„За съжаление в работата ни на разследващи журналисти често се среща едни имена да изплуват и после да бъдат забравени. Причината за това е, че публикуваните разследвания остават без никакви последици, защото правоохранителните органи в България не желаят или не успяват да стигнат докрай и да повдигнат обвинения или пък да докажат, че няма закононарушение. И след години, когато излезе отново информация по съответен случай, се вижда, че е имало за какво да работят правоохранителните органи. Такъв е случаят с Делян Пеевски. При толкова проверки от Прокуратурата и КП КОМПИ никога той не е бил уличаван в нещо нередно. Въпреки че има най-малкото документно престъпление да станеш депутата, докато си директор на офшорна фирма.“

Медийното представяне на "Досиетата Пандора“

„Гостите, които канят по сутрешните блокова на телевизиите, са класическо реконтрадезинформационно отговаряне на този скандал, за да се заглуши, както навремето по комунизма имаше бучене в апаратите, за да не чуваме западните радиостанции, сега тази роля се дава на такива коментатори – да бучат в ефир и да заглушават фактите каквото са. Имаме повод Пеевски да бъде разследван, има повод и други хора да дават обяснения и тепърва ще излизат важните неща от „Пандора“, в които не става дума само за личности, но и за система за източване на национален ресурс.“

Пеевски в ДАНС

„Не очаквах нищо особено да с случи при посещението на Пеевски в ДАНС, защото ДАНС няма никакви пълномощия да задържа. В България това са правомощия на прокуратурата – да разпорежда задържане, ако се води досъдебно производство, но такова нещо досега не се наблюдава. Това по-скоро е едно предупреждение и показване на мускули от страна на изпълнителната власт, която за съжаление, докато Иван Гешев е главен прокурор, не може да предприеме нищо.“

Чуйте целия разговор с Атанас Чобанов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26