Рута Сепетис за пореден път придава човешки облик на световната история. В дебютния си роман „Пепел в снега“ тя разказва за 15-годишната Лина и спътниците ѝ в ужаса на войната. Това е третата книга на литовско-американската писателка, която излиза на български език и която доказва, че авторката надгражда перото си с всяка следваща творба.
„Пепел в снега“ е особено важна в творчеството на Сепетис не само защото е първият ѝ роман, а защото разказва част от нейната семейна история. Бащата на Рута е син на офицер от литовската армия, който бяга през Германия в Щатите точно по времето, когато се разиграват събитията в книгата и когато режимът на Сталин започва да извършва масови изселвания на хора от Прибалтийските републики“, обясни в „Артефир“ отговорният редактор на българското издание на книгата Милена Ташева.
Романът ни отвежда в Литва през 1941 година, когато офицерите на съветската военна полиция – НКВД, нахлуват в дома на Лина и разбиват на парчета семейството ѝ и живота, който познава. Бащата ѝ, уважаван ректор на университета във Вилнюс, изчезва безследно, а тя, майка ѝ и по-малкият ѝ брат са натъпкани във вагон за добитък заедно с други жертви, сред които адвокати, учители и лекари. Съдбовната нощ поставя началото на десетгодишно мъчително пътешествие, което среща читателите с многоликата човешка природа.
„Голяма част от тези истории, които Сепетис предава чрез романа си, всъщност са се случили на истински хора, разказани са ѝ от първо лице и тя просто ги оплита в сюжета на книгата си“, каза още Милена Ташева.
Писателката майсторски изгражда героите си и приобщава читателите към съдбата им. Богато описва вътрешния им свят, с което показва едновременно и най-доброто, и най-лошото у човека. Романът говори както за насилието, омразата и унижението, така и за саможертвата, майчината обич и спасителната сила на любовта.
А една от големите любови на Лина е рисуването. В него тя намира бягство от жестоката реалност, но и възможност да разкаже своята история и тази на близките до нея. Читателят става съпричастен към творческия ѝ процес, при който от пепелта в снега се ражда изкуство и надежда за връзка с онези, които са далеч.
Повече за романа на Рута Сепетис чуйте в звуковия файл.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg