Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 октомври – Международен ден на момичетата

Снимка: Pixabay

Във фокуса на днешния празник са не момичетата, разбирано като млади представителки на жените, а децата-момичета или момиченцата.

Правата на децата от женски пол в много страни по света са нарушени – те остават извън образователната система и често са принудени да сключват ранни бракове.

Това важи в много малка степен за България – ранните бракове в ромските общности намаляват сериозно през последните години.

Един ден на момиченцето има своето значение и в страна като нашата, която е извън третия свят, защото към женския пол все още има сериозни предубеждения, а малките момичета научават какво е да си жена, учат своята роля на жени, своята женска идентичност именно докато са деца.  

За днешния ден на момиченцата в “Нашият ден“ ви срещаме с Габи – едно лъчезарно и смело дете.

“От малка искам да стана лекар и да съм в помощ на децата. В моите представи майчинството е едно от най-важните събития за една жена. Не се сещам за случай някой да се държи с мен грубо, защото съм момиче – еднакво добре си играем и с момичета, и с момчета. И двата пола си имат предимства и недостатъци, но смятам, че най-важно е да сме добри и затова няма пол.

Лично на мен много ми харесва, че съм момиче. Бих искала някой ден да съм добре образована, да изглеждам добре и да бъда искрен и добър човек.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33