2
Художникът Вълчан Петров е удостоен с голямата награда на името на Йордан Радичков на биенале „Тенец“ в Монтана.
Отличието се присъжда за произведение, свързано с творчеството на големия писател и духа на Северозапада. Пловдивският живописец се открои с творбата си „Сезоните на бай Йордан“.
Наградата бе връчена на утвърдения художник от кмета на града Златко Живков.
Вълчан Петров няма нужда от представяне. В творчеството си през годините, както самия той казва, се опитва да преоткрие българските изконни символи, да чуе шепота на времето и да го изрази със съвременните средства на изкуството.
За „Артефир“ художникът сподели своето удовлетворение от високото отличие.
Книгата "Войната за Петрич 1925 г." беше представена по време на тържествата по повод 100-годишнината от Петричкия инцидент или кратката гръцко-българска война от есента на 1925 г. Автори са Илиан Ацев и Димитър Яков. Благодарение на усилията им излизат от забвение героичните защитници на Петрич: Георги Въндев, Борис Бунев, Зисо Попов, Аце Иванов,..
Книгата на културната антгроположка д-р Ния Нейкова "Дигитализация на любовта: в търсене на интимния друг" изследва нагласите на най-младото поколение в България за любовните отношения, интимността партньорството във виртуалния и реалния свят, както и световни феномени като училищата за ухажване, инфлуенсърите и епидемията от самота. "Моят въпрос..
На 11 ноември, Дзверин ден, пред публика беше представен сборникът с десет фентъзи разказа от български автори "Дзверове". Негов съставител е Тодор Станчев, а останалите автори в книгата са Александър Скалд, Виктория Алис Цветкова, Георги А. Николов, Емил Минчев, Катрин Ди, Мартин Петков, Николай Новкиришки, Николай Теллалов и Роксана Калипсо. Всяка..
В "Аларма" гостува журналистката от "Свободна Европа" и поетеса Катерина Василева – лауреат на ХLI Национален младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев" – 2024 г. и автор на дебютната стихосбирка "Земята на големите грешки" (изд. "Жанет 45", 2025 г.) Книгата се издава именно благодарение на конкурса: "Тази награда направи възможно съществуването..
"Обичам рождените си дни, обичам да си правя подаръци за рождените си дни, а колкото до подаръка, който си направих – това е книгата", признава Райна Манджукова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Тя разказа, че новата ѝ книга е събрала истории, написани след 2009 година. Тогава излиза предишната ѝ книга..
Норвежкият писател, музикант и журналист Ю Несбьо се срещна с българските читатели. Световноизвестният автор на бестселъри в стила Nordic noir – течение..
През седмицата в София се проведе Конференцията "Софиянецът Шейх Бали Ефенди". Събитието бе посветено на живота и делото на духовния учител, поет и..
Това е само част от платформата на д-р Николай Шарков, представена при избирането му за президент на Световната дентална федерация. Дългогодишният..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg